fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Andrzej Duda o wyborze I prezesa Sądu Najwyższego

Andrzej Duda
Fotorzepa, Jerzy Dudek
– Korzystając z prerogatywy prezydenckiej w sposób swobodny spośród pięciu kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego wybiorę I Prezesa SN. Oczywiście będę się kierował ich doświadczeniem sędziowskim, ich dotychczasową postawą. Tym, czy te osoby otwarcie prezentowały swoje poglądy polityczne, czy też nie, zwłaszcza ostatnio, bo dla mnie to jest ważne – powiedział Andrzej Duda w TVP, pytany o wybór I prezesa Sądu Najwyższego.

Prezydent prosił, aby uszanować jego swobodę decyzji i zapewniał, że decyzję podejmie z rozsądkiem.

- Będę kierował się postawą, doświadczeniem prawniczym i tym, czy afiszują się ze swoim politycznym zaangażowaniem - zadeklarował prezydent.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na okoliczności wyborów poprzednich I prezesów SN, gdy kandydaci wskazywani przez jego poprzedników nie cieszyli się największą liczbą głosów zgromadzenia.

- Zapewniam, że głęboko się nad tym namyślam, decyzję podejmę z rozsądkiem. W obliczu prezydenta każdy z tych kandydatów jest teoretycznie równy - zadeklarował.

W Sądzie Najwyższym po sześciu dniach obrad wybrano pięciu kandydatów na I prezesa SN. Sędziowie, którzy brali udział w obradach apelowali do prezydenta o głęboki namysł w wyborze. Decyzja o wyborze prezesa należy teraz do prezydenta wskazując, że podczas procedury doszło do naruszenia przepisów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA