fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ścieżki kariery

Nomadzi XXI wieku przyglądają się Polsce

shutterstock
Większość Polaków studiujących za granicą zamierza w przyszłości wrócić do kraju. Część z nich uzależnia to od atrakcyjnych warunków zatrudnienia.

Względy rodzinne, mniej konkurencyjny niż brytyjski rynek pracy, członkostwo Polski w Unii Europejskiej – to argumenty, które najczęściej wskazują Polacy studiujący za granicą, którzy w przyszłości (choć niekoniecznie najbliższej) planują powrót do kraju. Mniej istotne dla nich okazały się niższe koszty życia w Polsce. Docenia je mniej niż co piąty z prawie 160 studentów uczestniczących w badaniu, przeprowadzonym przez organizatorów londyńskiego Poland 2.0 Summit i firmę Boston Consulting Group (BCG), strategicznego partnera wydarzenia, które organizują studenci i absolwenci czołowych uczelni w Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy. Ponad 300 osób wzięło udział w konferencji, która w minioną sobotę odbyła się w Londynie pod hasłem Nomadzi XXI w.

Co krok to talent

Konferencja była okazją do ogłoszenia startu trzeciej już edycji Empower.Pl – programu mentoringu, który organizuje BCG. – To nie przypadek, że ogłaszamy go właśnie na Poland 2.0 Summit, gdzie jest największa liczba talentów na metr kwadratowy – podkreślał Franciszek Hutten-Czapski, starszy partner i dyrektor zarządzający w BCG, szef BCG Gamma i BCG Platinion w Europie Środkowo-Wschodniej. Program, będący odpowiedzią na oczekiwania studentów, którym brakowało dostępu do liderów biznesu, okazał się takim sukcesem, że BCG organizuje już trzecią edycję. Nie brakuje chętnych do roli mentorów, gdyż menedżerowie i właściciele firm chcą mieć kontakt z najlepszymi studentami i absolwentami czołowych uczelni.

Czytaj także: Doświadczenie z pracy za granicą to cenny atut dla polskich firm

Franciszek Hutten-Czapski, który pełni rolę mentora, uważa to za bardzo wzbogacające doświadczenie. – Odpowiedzialność za rozwój innych osób, dawanie czegoś z siebie jest dla mnie ważne, bo sam dostałem dużo od innych. W ten sposób tworzy się łańcuch pokoleniowy – wyjaśnia Hutten-Czapski.

U dwudziestoparolatków ceni on otwartość i bezpośredniość. Młodzi ludzie chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą. Chłoną nowe doświadczenia i są bardzo mobilni. Wielu z nich rozważa pracę za granicą. Takie właśnie nastawienie dostrzegli organizatorzy konferencji Poland 2.0 Summit. – To osoby, które nie mają oporów przed wyjazdem i zdalną pracą w różnych miejscach na świecie – ocenia Dawid Fleischer, który wraz z Bartłomiejem Możdżeniem kierował pracami komitetu organizacyjnego konferencji złożonego ze studentów 7 krajów. Wśród nich byli też uczestnicy Empower.Pl, jak np. Tomasz Jeleń, szef finansów Poland 2.0 Summit, który twierdzi, że aplikowanie do Empower.Pl było jedną z lepszych decyzji w jego życiu. Jego zdaniem aktywność w studenckich konferencjach pomaga zbudować sieć kontaktów w skali międzynarodowej, przydatnych w przyszłości.

Nic więc dziwnego, że dwie trzecie badanych studentów jako czynniki kluczowe dla osiągnięcia sukcesu wskazało bycie aktywnym w organizacjach studenckich (średnią podwyższały opinie studentek – 87 proc). – Udział w organizacjach uczy przełamywania barier – podkreśla Aleksandra Wróbel, rzeczniczka Poland 2.0 Summit.

Za ważny czynnik w sukcesie studenci wskazywali też dyplom renomowanej zagranicznej uczelni. Większość z nich deklaruje, że także teraz – pomimo niepewności związanej z Brexitem – zdecydowaliby się rozpocząć studia w Wielkiej Brytanii.

Nie dziwi to Łukasza Reya, partnera w BCG, który od 6 lat rekrutuje kandydatów do pracy. Ocenia, że już trzy czwarte aktywności rekrutacyjnej BCG koncentruje się w Wielkiej Brytanii, w tym roku firma rozszerzyła tę aktywność na kolejne uczelnie poza Londynem, m.in. Oxford i Cambridge. Zdaniem Reya czołowe brytyjskie uczelnie zapewniają najwyższą jakość kształcenia i świetnie przygotowują do realizacji dużych projektów, do współpracy w zespole.

Korzyści z globalizacji

– Wielka Brytania to dla nas jedno z głównych źródeł kandydatów – potwierdza Konrad Kapeluch, dyrektor w BCG. Jego zdaniem dla rosnącej grupy Polaków studiujących czy pracujących w Wielkiej Brytanii powrót do kraju i praca w globalnej firmie staje się atrakcyjną opcją.

Nie brakuje atrakcyjnych dla nich projektów. Mówili o tym menedżerowie Banku Gospodarstwa Krajowego, który rozbudowuje sieć przedstawicielstw za granicą: w Europie i w USA.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA