- Wzmacniamy zdolnych Polaków i pokazujemy im, że szkoły ze ścisłej światowej czołówki są w ich zasięgu – mówi Agata Mazurowska-Rozdeiczer, dyrektorka konkursu i absolwentka Harvard Law School. - W szczególności zależy nam na wspieraniu talentów z mniej uprzywilejowanych środowisk – zaznacza.

W tegorocznej, 10. edycji konkursu, który organizuje stowarzyszenie Harvard Club of Poland, aplikacje złożyło ponad 1500 osób- uczniów studentów i absolwentów szkół wyższych. „Rzeczpospolita" jest patronem medialnym przedsięwzięcia, którego celem jest wspieranie ambitnych, młodych ludzi chcących studiować na najlepszych zagranicznych uczelniach a w szczególności na Harvardzie.

Jak co roku, spośród setek uczestników, kapituła konkursu wybrała 30 laureatów. Wszyscy oni zostaną objęci wsparciem mentorskim członków Harvard Club of Poland. Pod koniec maja, po przeprowadzeniu rozmów z laureatami, które w tym roku odbędą się online, kapituła wyłoni czwórkę zdobywców nagrody głównej. Jesienią- jeśli pozwolą na to warunki związane z Covid-19 – zwycięzcy konkursu polecą na tydzień do USA, by zwiedzić kampusy czołowych amerykańskich uczelni – w tym zwłaszcza Harvardu i MIT, oraz porozmawiać ze studiującymi tam Polakami. Koszty przelotu i pobytu pokrywa stowarzyszenie Harvard Club of Poland.

Jak podkreślają organizatorzy konkursu, który jest organizowany od 2010 r., wśród jego laureatów nie brakuje młodych ludzi, dla których Droga na Harvard stała się inspiracją do studiów za granicą, w tym na Harvardzie. - Dzięki konkursowi poznałem ludzi, którzy pomogli mi uwierzyć w siebie i mierzyć wysoko – mówi Oktawian Kuc, absolwent

Harvard Law School, który dzisiaj pracuje w Genewie, w biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych będąc też adwokatem w Polsce i w USA.