fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ścieżki kariery

Dziś uczniowie zamiast do szkoły idą do pracy

Właśnie rozpoczęła się 14. edycja Dnia przedsiębiorczości. Tysiące uczniów szkół ponadgimnazjalnych zamiast pójść do szkoły spędzi kilka godzin na swoich wymarzonych miejscach pracy.

Dzień przedsiębiorczości, który od 14 lat organizuje Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Wydarzenie sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji dotyczących ich dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Poprzez kilkugodzinne praktyki w wybranym miejscu pracy uczniowie mają możliwość zapoznania się ze specyfiką danego zawodu oraz pozyskania informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do jego wykonywania. Bardzo istotne jest również włączenie dorosłych w działania na rzecz edukacji młodzieży.

14. edycja programu została zainaugurowana 12 kwietnia br. podczas Gali Przedsiębiorczości z udziałem minister Marzeny Machałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Wydarzenie objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda. Patronem medialnym jest dziennik "Rzeczpospolita".

- Program Dzień przedsiębiorczości bardzo pięknie wpisuje się w cele, które stawia sobie Ministerstwo (…) Weryfikuje marzenia, oczekiwania uczniów, a także ułatwia dokonywanie wyborów. Bardzo się cieszę, że tyle tysięcy młodych ludzi bierze w nim udział - podkreśliła Marzena Machałek.

Statystyki są imponujące. Od początku trwania programu uczestniczyło w nim ponad pół miliona uczniów i taka sama liczba towarzyszących im wolontariuszy. Co roku w programie bierze udział około 15 tysięcy firm i instytucji z całej Polski.

Uczniowie są zgodni, że Dzień przedsiębiorczości to dla nich szansa na uniknięcie błędów w dorosłym życiu. Karolina Luber, uczennica z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Ekonomicznych w Żywcu i jedna z laureatek konkursu „Jak Dzień przedsiębiorczości wpłynął na moje decyzje zawodowe” bardzo się cieszy, że jej szkoła włączyła się do programu, a ona sama mogła się przekonać, jak ważne są dla niej hobby i pasja.

- Dzień przedsiębiorczości spędziłam w zakładzie fotograficznym. Wybrałam zupełnie inny kierunek niż ten, w którym się kształcę. Chciałam sprawdzić, która z dwóch opcji będzie dla mnie lepsza. Doszłam do wniosku, że będę się rozwijać w kierunku fotografii, czyli mojej pasji - powiedziała Karolina Luber.

Więcej informacji można zaleźć na stronie www.dzien-przedsiebiorczosci.junior.org.pl

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA