fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Prokuratura odmawia wszczęcia śledztwa ws. abp. Głódzia

Fotorzepa/ Łukasz Solski
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie byłego metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. Trzy zawiadomienia skierowała do prokuratury komisja ds. pedofilii.

Trzy wnioski, które do prokuratury skierowała rządowa komisja ds. pedofilii, dotyczyły możliwości zaniedbań popełnionych przez hierarchę ws. duchownych podejrzanych o czyny pedofilskie.

Materiały, na których opierała się komisja konstruując wniosek, zostały jej przekazane przez posłankę Lewicy Joannę Scheuring-Wielgus.

Czytaj także: Papież karze biskupów

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź oraz biskup Edward Janiak dopuścili się zaniedbań przy wyjaśnianiu spraw pedofilskich – uznał Watykan i wymierzył sankcje.

RMF FM ustaliło, że zawiadomienia dotyczyły trzech różnych duchownych, którzy mimo prawomocnych wyroków za przestępstwa pedofilskie nie zostali ukarani przez władze kościelne, a jedynie przenoszeni do innych parafii.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk tłumaczyła, że podstawa do odmowy śledztwa "w sprawie zaniechania niezwłocznego zawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełniania przestępstwa o charakterze seksualnym na szkodę małoletniego poniżej lat 15" był fakt, że zachowanie, które było powodem wniosku, nie było karane w momencie jego popełnienia.

Przepisy, według których niezawiadomienie o możliwości dokonania czynu zabronionego o charakterze seksualnym wobec osoby poniżej 15 roku życia jest przestępstwem, znalazły się w Kodeksie karnym dopiero po jego nowelizacji w 2017 roku.

Zachowania abp. Głódzia, które były przedmiotem wniosku, miały miejsce w latach 2005. 2009 i 2012.

Nie wiadomo, czy komisja ds. pedofilii złoży zażalenie na decyzję prokuratury.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA