Sądownictwo

CBŚP udaremniło wielki przemyt haszyszu

Policja
Haszysz o rekordowej wartości 60 mln zł próbował przemycić statkiem, w kartonach z pościelą, gang narkotykowy. Kontrabandę udaremniło Centralne Biuro Śledcze Policji.

Funkcjonariusze CBŚP skonfiskowali ponad trzy tony haszyszu, i ponad pół tony substancji o nazwie APAA, wykorzystywanej do produkcji środków odurzających. Rozbili również zorganizowaną grupę przestępczą, która na wielką skalę zajmowała się przemytem i produkcją narkotyków oraz prekursorów. Gang działał na Dolnym Śląsku.

O udaremnieniu gigantycznego przemytu poinformowali na konferencji prasowej w MSWiA wiceszef resortu Jarosław Zieliński, komendant główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, oraz szef Centralnego Biura Śledczego Policji insp. Kamil Bracha.
Haszysz, dotarł do Polski drogą morską, pochodził z Pakistanu, a zawierający je kontener wpłynął do portu w Gdyni w maju tego roku. Narkotyki spakowane były w foliowe pakiety, ułożone w 100 kartonach, a te z kolei były ukryte w kontenerze za opakowaniami z pościelą.

– Czarnorynkowa wartość zatrzymanych materiałów to według szacunków Policji ponad 60 mln zł, ale gdyby doszło do sprzedaży ulicznej, to wartość mogłaby wynosić nawet 100 mln zł – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński. Jak zaznaczył, gdyby substancje trafiły na rynek, mogłyby dotrzeć nawet do 30 mln osób.

Uderzenie w gang, który stał za przemytem policjanci CBŚP przeprowadzili w poniedziałek i wtorek na terenie województwa dolnośląskiego. W efekcie zatrzymali cztery osoby.
Śledztwo nadzorował Dolnośląski Wydział do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Jak zaznaczył Komendant CBŚP, inspektor Kamil Bracha, grupa była dobrze zorganizowana. - Żeby ukryć przemyt narkotyków zakładano nawet firmy działające między innymi w branży tekstylnej – podkreślił Bracha.

Oprócz przejętego teraz haszyszu, w lutym policjanci zabezpieczyli również przesyłkę, która trafiła do Polski z Chin. Na dwóch paletach umieszczone były substancje chemiczne – jak się okazało, było to ponad 310 litrów płynnego prekursora amfetaminy. Towar był wart niemal 1,2 mln zł. Jak zaznaczył nadinsp. Jarosław Szymczyk materiał mógł pozwolić na wyprodukowanie 250 kg czystej amfetaminy. Policjanci zatrzymali wówczas dwie osoby - adresatów przesyłki, a na ich posesji znaleźli kolejne substancje chemiczne, i urządzenia mogące służyć do wytwarzania nielegalnych substancji.

Łącznie w sprawie zatrzymano sześć osób z czego pięć zostało tymczasowo aresztowanych. Wszyscy są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oraz o przestępstwa narkotykowe. Dotychczas łącznie zabezpieczono trzy tony haszyszu i 517 kg substancji o nazwie APAA. Szacunkowa czarnorynkowa wartość całości to 61,2 mln zł.

– Za tą akcją kryją się miesiące ciężkiej pracy polskiej Policji. To również efekt współpracy z Policją z Pakistanu i USA – powiedział komendant Szymczyk.
W obu ostatnich akcjach policjanci z CBŚP współpracowali bowiem ze służbami zagranicznymi: amerykańską Drug Enforcement Administration (DEA) oraz pakistańską Pakistan Anti - Narcotics Force (ANF).

To – jak zauważa szef policji - nie pierwszy sukces CBŚP w ostatnim czasie. Niedawno, bo w kwietniu po wielu miesiącach śledztwa policjanci rozpracowali międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem, i wraz z przedstawicielami holenderskiej Policji przechwycili ponad 6 ton narkotyków. Po dwóch latach śledztwa policjanci wrocławskiego zarządu CBŚP wspierani przez policjantów komendy miejskiej i pod nadzorem Prokuratury Krajowej, w czerwcu rozbili także grupę handlującą dopalaczami. Zarzuty w tej sprawie usłyszało 18 osób, w tym dwaj kierujący grupą. Podejrzani mogli wprowadzić na rynek 480 tysięcy sztuk dopalaczy o wartości ponad 14 mln zł.

Wiceminister Zieliński i komendant Szymczyk zaznaczyli, spadła liczba przestępstw i wykroczeń najbardziej dokuczliwych społecznie – w tym włamań, kradzieży czy rozbojów. Praca Policji przekłada się więc na poczucie bezpieczeństwa obywateli – podkreślili.
Komendant Szymczyk poinformował, że ze wstępnych statystyk wynika, że po raz kolejny spadła (o blisko 7 tys.) liczba tych przestępstw w stosunku do analogicznego okresu z 2017 r. Z drugiej strony o ok. 3 proc. zwiększyła się ich wykrywalność.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL