fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sprawa karna jest sprawą unijną - polepszenie praw procesowych osób podejrzanych i oskarżonych

Adobe Stock
TSUE wyraźnie podkreślił, że osoby umysłowo chore należy uznać za wymagające szczególnego traktowana, ponieważ mogą nie rozumieć informacji o przysługujących im prawach.

Pod koniec 2009 r. organy europejskie przyjęły program stopniowego wprowadzania instrumentów gwarancyjnych w sprawach karnych, którego celem było ujednolicenie i polepszenie praw procesowych osób podejrzanych i oskarżonych. Zgodnie z tymi ustaleniami państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązały się do wdrożenia pakietu dyrektyw, które zwiększają poziom ochrony stron postępowania karnego. Za najistotniejsze uznano zagwarantowanie prawa do tłumaczenia, prawa do informacji, prawa dostępu do adwokata oraz wzmocnienie domniemania niewinności.

Bułgarski przykład

Zapoczątkowany prawie dziesięć lat temu projekt harmonizacji standardów postępowania karnego w Unii Europejskiej wchodzi teraz w kolejny etap. Po okresie projektowania, negocjacji, wreszcie próby implementacji na poziomie legislacyjnym unijne normy stają się coraz częściej praktycznym narzędziem używanym przez strony, pełnomocników oraz sądy w państwach UE.

To sprawia, że w ostatnim czasi...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA