Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 26.03.2017 14:14 Publikacja: 26.03.2017 11:18
Foto: 123rf
Czasem mieszczą one nawet w sobie zbiór zdarzeń w różnych państwach, kiedy indziej spinają klamrą pewien określony ciąg sytuacji w jednym kraju. "Wiosna Ludów", "wojna stuletnia", "czasy saskie", "okres napoleoński", "rządy diadochów"... Wymieniać można w nieskończoność. I z takiej perspektywy dwa minione i zapewne co najmniej dwa kolejne lata przyszli historycy mogą nazwać "czasem prawnych dysput".
Przed rokiem 2015 dyskusje o prawie się odbywały, ale jakoś tak trochę na mniejszą, specjalistyczną skalę. A teraz... Wciąż całe społeczeństwo słyszy o - przywołując Balzaka - "blaskach i nędzach" trybu powoływania sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. Różnymi niuansami i mniej lub bardziej uprawnionymi interpretacjami Konstytucji, ustaw dzielono się wielokrotnie z całym społeczeństwem. Wśród posłów i nieprawniczych dziennikarzy objawiła się niespodziewanie wielka liczba utalentowanych w swym przekonaniu interpretatorów Konstytucji... Jakby to zapewne ujął spolszczony przez Boya Wolter "światek toczy się dalej" i dziś mamy kolejne dyskusje. Społeczeństwo usłyszało po raz pierwszy o Krajowej Radzie Sądownictwa i powoli jest wtajemniczane w niuanse funkcjonowania Sądu Najwyższego. Ktoś mógłby rzecz, że to wspaniale. Że tak bardzo mówiono o potrzebie edukacji prawnej społeczeństwa i takie gratisowe lekcje są czymś wspaniałym. Odnoszę jednak odmienne wrażenie. Dyskusje takie przez swą chaotyczność i nadmiar złej woli strony rządowej tylko zamulają wiedzę i świadomość prawną, sprowadzając ją do perspektywy Edka z "Tanga". Gdzież tam jakaś wykładnia funkcjonalna, gdzież podkreślanie wartości państwa prawa... Czas prawnych dysput nie jest sporem np. prof. Andrzeja Zolla z prof. Markiem Safjanem, tylko czasem krzyków i wyrwanych z kontekstu wartościowań.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Obserwujemy nieakceptowalną praktykę gminnych organów podatkowych, polegającą na zlecaniu podmiotom świadczącym...
Konstytucja i kodeks wyborczy przesądzają, że uchwała o stwierdzeniu ważności wyborów ma charakter deklaratoryjn...
W praktycznym wymiarze, choć wiemy o wadliwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, niestety jej is...
Zakwestionowanie przez TSUE jednego z przepisów prawa farmaceutycznego to nie tylko ważny krok dla właścicieli a...
Prokurator generalny ma pełną świadomość błędów proceduralnych i instytucjonalnych w SN, a jednak nie jest gotów...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas