fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Afera e-mailowa: Opublikowano maile premiera Morawieckiego i prof. Horbana

PAP/Mateusz Marek
W sieci pojawiły się domniemane wiadomości, które mieli wymienić premier Mateusz Morawiecki i prof. Andrzej Horban. Szef rządu oczekiwał przywrócenia wiosną 2020 roku możliwości organizacji wesel. Obowiązujące obostrzenia miały być jego zdaniem powodem "bolesnego spadku urodzeń".

W ubiegłym tygodniu na Telegramie zablokowano kanał, na którym pojawiały się e-maile wymieniane przez członków rządu. Po niecałej dobie kolejne wiadomości zaczęły pojawiać się na nowo utworzonym kanale. 

W czwartek pojawiły się nowe wiadomości, które mają pochodzić ze skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka. E-maile pochodzą z lutego 2020 roku i dotyczą obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki miał pisać do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa kancelarii Michała Dworczyka, rzecznika rządu Piotra Müllera oraz prof. Andrzeja Horbana.

Morawiecki wskazywał na drastyczny spadek liczby małżeństw i spadek liczby urodzeń. Szef rządu wiązał to z wprowadzonym zakazem organizacji wesel.

"Bardzo bym chciał, możliwie zredukować te skutki naszych obostrzeń, które mają bardzo długi horyzont czasowy i wzmacniają czy przyspieszają negatywne trendy demograficzne" - miał napisać Morawiecki.

"Nie możemy tego zakazu ciągnąć w nieskończoność. Żeby to zadziałało i żeby ludzie rzeczywiście zaczęli wracać do ślubów, ta decyzja musi być ogłoszona minimum miesiąc wcześniej i musimy być bezwzględnie konsekwentni co do późniejszej realizacji" - czytamy.

W odpowiedzi szef Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban miał odpowiedzieć, że spadek liczby urodzeń związany jest z niepewnością ekonomiczną.

"Jak Pan, mam nadzieję, pamięta, epidemia osłabnie, jak słoneczko będzie wyżej, i dłużej. Czyli w maju - i wtedy bez ograniczeń. Staruszkowie będą już zaszczepieni, i to punkt kluczowy" - miał wskazywać.

"Jak wyszczepimy starców > 60 r.ż. to możemy otwierać prawie wszystko. A osób > 60 r.ż. jest? - jak się mylę - ok. 10 mln ludzi. Wystarczy jedna dawka i - proszę o akceptację opinii rady, że można przesunąć szczepienia osób, które przeszły COVID, o sześć miesięcy" - pojawia się w treści wiadomości.

Więcej: Onet.pl

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA