fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Będzie dymisja Tchórzewskiego? Rządowa wojna o prąd

Fotorzepa, Robert Gardziński
Zamieszanie - to najłagodniejsze słowo, jeśli chodzi o rządowy plan, który ma łagodzić wyższe ceny energii. W czwartek w Sejmie minister Tchórzewski zapowiedział, że są "alternatywne warianty" neutralizacji podwyżek cen prądu dla przeciętnego Kowalskiego.

– Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Zmienia się z godziny na godzinę – usłyszeliśmy w jednej z największych, państwowych firm energetycznych w Polsce. Jak wynika z naszych rozmów, bardzo prawdopodobne jest, że przedstawiony w tym tygodniu plan rekompensat trafi wprost do kosza. Niewykluczone też, że na jego miejsce powstanie całkiem nowy projekt dot. rekompensat w energetyce.

W rządzie trwa spór, jak ma wyglądać polityka w tym zakresie. - To starcie między Jadwigą Emilewicz a obecnym ministrem energii - mówi nasz rozmówca znający obraz sytuacji. Zwraca uwagę, że w ostatnich dniach minister Emilewicz zadeklarowała, że Polska powinna otworzyć się na import prądu, co stoi w sprzeczności z dotychczasowymi deklaracjami Tchórzewskiego. 

Wysokiej rangi przedstawiciel rządu powiedział „Rzeczpospolitej” - Minister Tchórzewski jest w poważnych opałach. Czy wyjdzie z opresji, tak jak dotychczas? Teraz może być inaczej.

Kto mógłby zostać nowym ministrem? Pada nazwisko Marcina Roszkowskiego, obecnego szefa Instytutu Jagiellońskiego. Ale nasi rozmówcy wskazują jeszcze na dwie osoby: Piotr Naimski lub Jadwiga Emilewicz. Kiedy mogłoby to nastąpić? Pojawiają się głosy, że już w poniedziałek. Jednak większość naszych rozmówców z PiS studzi nastroje.

- Szybka zmiana na stanowisku ministra energii jest mimo zamieszania mało prawdopodobna, zwłaszcza w kontekście sobotniej konwencji PiS i zbliżającego się Bożego Narodzenia - słyszymy z PiS. Najbardziej prawdopodobne jest to, że pierwotny plan rekompensat zostanie po prostu zastąpiony nowym.

Osoba z otoczenia Tchórzewskiego zauważa: Ministra próbowano odwołać już kilka razy. Przyzwyczaił się do tego. Stał się już niemal nieśmiertelny.

Ceny energii i ich konsekwencje dla samorządów, firm i zwykłych odbiorców będą z pewnością jednym z głównych tematów politycznych przełomu 2018/2019 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA