fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Staniszkis: Jarosław Kaczyński nie będzie premierem

Jadwiga Staniszkis
Fotorzepa, Danuta Matloch
Jarosław Kaczyński nie zechce zostać premierem, ponieważ wtedy musiałby się ze swoich czynów tłumaczyć, a woli mieć władzę arbitralną - uważa socjolog, prof. Jadwiga Staniszkis.

We wczorajszej "Kropce nad I" Jadwiga Staniszkis mówiła między innymi o stosunku obecnych rządzących do prawa, które według niej jest przez obóz Zjednoczonej Prawicy lekceważone. Jako przykład podała przedstawioną przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę listę kandydatów na asesorów. Krajowa Rada Sądownicza odrzuciła ją z powodów błędów proceduralnych, między innymi z powodu braku niezbędnych dokumentów.

Według Staniszkis, Ziobro, formułując listę kandydatów, zamierzał "stworzyć własną armię", a jest to element wojny w obozie rządzącym.

Socjolog uważa również, że ta wspomniana "wojna", która polaryzuje członków PiS, jest jednocześnie testem sprawdzającym ich lojalność.

-  Cały czas mamy element selekcji – wybiera się tych, którzy są gotowi do służenia w tym mechanizmie władzy, a ci, którzy mogliby krytykować, są na różne sposoby neutralizowani - mówiła.

Pytana o zapowiadaną od miesięcy rekonstrukcję rządu Staniszkis stwierdziła, że wbrew powszechnej opinii Jarosław Kaczyński nie zastąpi na tym stanowisku Beaty Szydło.

- Jarosław Kaczyński nie zechce zostać premierem, ponieważ wtedy musiałby się ze swoich czynów tłumaczyć, a woli mieć władzę arbitralną - powiedziała.

Profesor oceniła także ministrów gabinetu Beaty Szydo. Według niej najsłabsi z nich to minister Piotr Gliński, który zbyt ingeruje w kulturę, oraz szef MSZ Witold Waszczykowski, pozbawiony niezbędnych w tej roli "wdzięku, lekkości, wiedzy".

Staniszkis odniosła się również do decyzji prokuratury, która podjęła decyzję o niewszczynaniu dochodzenia w sprawie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego z mównicy sejmowej. Prezes PiS nazwał wówczas opozycję "kanaliami, które wycierają sobie zdradzieckie mordy imieniem jego śp. brata".

 Myślę, że Jarosław Kaczyński jest rzeczywiście zniszczony przez tę tragedię - powiedziała. – Ja też bym nie wszczynała.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA