fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Katastrofalne bezrobocie w USA. Miliony bez zasiłku

AFP
Miliony Amerykanów, którzy stracili pracę z powodu koronawirusa nie ma prawa do zasiłku. Zostali całkowicie bez jakiejkolwiek pomocy państwa i środków do życia.

Wedlu raportu Economic Policy Institute na każde 10 osób, które dostały zasiłek dla bezrobotnych przypadają 4, które nie mają szans na wsparcie.

Według danych Departamentu Pracy między 22 marca a 18 kwietnia o zasiłki wystąpiło w sumie 21,5 mln Amerykanów. W ostatnim tygodniu kolejne 4,4 mln osób zgłosiło się po zasiłki. To już blisko 26,5 miliona osób.

Jednak według raportu EPI dodatkowe 8,9 - 13,9 miliona ludzi jest całkowicie poza systemem rynku pracy - nie tylko nie mają zatrudnienia, ale także zasiłku - informuje agencja Reutera. System internetowej aplikacji i pomocy dla bezrobotnych okazał się niewydolny i wiele osób sobie z nim nie radzi. Nie są w stanie wypełnić dokumentów, a nawet jeśli im się to uda to nie dostają informacji zwrotnej. Część bezrobotnych tygodniami czeka na jakiekolwiek informacje z urzędu pracy. Nie wiedzą czy nie otrzymali zasiłku, czy też ich dokumentu gdzieś zaginęły.

Nie działa infrastruktura informatyczna, a w wielu hrabstwach brakuje osób do obsługi internetowego systemu rejestracji i przyznawania zasiłków.

Według autorów raportu wypełnienie wniosku jest dla wielu osób zbyt trudne i skomplikowane, dlatego część nowych bezrobotnych nawet nie próbuje go wypełniać. Niektóre urzędy pracy pomagają w wypełnianiu wniosków. Jednak w wielu przypadkach petenci są pozostawienia sami sobie.

Według Departamentu Pracy 71 proc. ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych faktycznie go dostaje.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA