fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Strach przed utratą pracy słabnie. Najgorsze za nami?

Adobe Stock
W maju wśród konsumentów nadal przeważają pesymiści, ale nastroje nieco się poprawiły w stosunku do kwietnia. Wyraźnie zmalał strach Polaków przed utratą pracy.

W ramach comiesięcznego ankietowego badania nastrojów konsumentów, GUS od kwietnia zadaje kilka dodatkowych pytań związanych z epidemię koronawirusa. Jedno z nich dotyczy obaw o utratę pracy lub konieczność przerwania działalności gospodarczej.

Czytaj także: Wstrząs na rynku pracy. Tarcza nie zapobiegła fali zwolnień 

W kwietniu (od 6 do 14 dnia miesiąca) utratę zatrudnienia za bardzo prawdopodobną lub możliwą uważało 48,1 proc. spośród pracujących uczestników badania. W maju (od 4 do 13 dnia miesiąca) takie obawy miało już tylko 34,1 proc. respondentów.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), który odzwierciedla oceny i oczekiwania gospodarstw domowych dotyczące ich sytuacji finansowej oraz stanu gospodarki, a także skłonność konsumentów do dokonywania ważnych zakupów, wzrósł w maju do -30,1 pkt, z najniższego od marca 2004 r. poziomu -36,4 pkt w kwietniu. Ujemny odczyt oznacza jednak, że wśród Polaków wciąż przeważają pesymiści.

Czytaj także: Fabryki aut w Polsce stoją i zwalniają. Setki osób stracą prace 

Co zrozumiałe, w maju zmalała wartość tych składowych BWUK, które wyrażają oceny bieżącej sytuacji gospodarstw domowych i stanu gospodarki, wzrosła natomiast wartość tych, które wyrażają oczekiwania na przyszłość.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) wzrósł w maju do -37,3 pkt z -47,4 pkt w kwietniu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA