fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosja ogłosiła „listę państw nieprzyjaznych”. Są na niej dwa kraje

Premier Rosji Michaił Miszustin
Premier Rosji Michaił Miszustin
AFP
Rosyjski rząd zatwierdził „listę państw nieprzyjaznych”, na której znalazły się dwa kraje - Stany Zjednoczone i Czechy.

Zarządzenie rządu Federacji Rosyjskiej zostało opublikowane na oficjalnym portalu internetowym z aktami prawnymi, obowiązującymi w kraju. Sporządzenie listy „nieprzyjaznych” krajów polecił rządowi pod koniec kwietnia prezydent Władimir Putin.

Misje dyplomatyczne krajów, które znalazły się na liście, będą miały ograniczone możliwości zatrudniania pracowników z Rosji. Z opublikowanego dokumentu wynika, że czeskie placówki dyplomatyczne mogą zatrudnić do 19 takich osób, a amerykańskie - żadnej.

Decyzja rządu została przyjęta zgodnie z dekretem Putina z 23 kwietnia o „przeciwdziałaniu nieprzyjaznym działaniom obcych państw”. Dekret ogranicza możliwości misji dyplomatycznych i służb konsularnych tych państw na terenie Rosji.

Po wydaniu tego dekretu ambasada USA w Moskwie ostrzegła, że praktycznie przestanie świadczyć usługi konsularne, z wyjątkiem sytuacji kryzysowych.

15 kwietnia Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję nowe sankcje, w tym m.in. wydaliły z Waszyngtonu dziesięciu rosyjskich dyplomatów. Moskwa odpowiedziała wydaleniem dziesięciu amerykańskich dyplomatów. Dwa dni później Czechy wydaliły 18 Rosjan, oskarżając rosyjskie agencje wywiadowcze w związku z wybuchem w składzie amunicji w 2014 roku. Rosja odpowiedziała wydaleniem 20 czeskich dyplomatów. Wówczas czeskie MSZ zapowiedział dalszą redukcję misji dyplomatycznych - w ambasadach w Moskwie i Pradze pozostanie 32 pracowników.

Źródło: rp.pl/ RIA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA