fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosja: Katastrofa samolotu w Kazaniu. Winni piloci

Sergey Kustov/CC 3.0
Katastrofa samolotu, w której zginęło 50 osób w 2013 roku w Kazaniu, była wynikiem błędów popełnionych przez dwóch pilotów. Jeden z nich uzyskał licencję na podstawie sfałszowanych dokumentów.

Boeing 737-500 był obsługiwany przez nieistniejące już linie Tatarstan Airlines. Pilot samolotu z Moskwy próbował przerwać lądowanie, gdy nagle maszyna niemal pionowo uderzyła w płytę lotniska.

Zginęło 44 pasażerów i 6 członków załogi. Wśród ofiar był syn prezydenta bogatego w ropę regionu Tatarstanu oraz szef wywiadu FSB. Samolotem podróżowało również dwóch obcokrajowców - Brytyjczyk i Ukrainiec.

Rosyjska komisja śledcza zakończyła dochodzenie w sprawie katastrofy. Stwierdzono, że do katastrofy doszło w wyniku błędu pilota.

Rustem Salikow nie posiadał odpowiednich umiejętności i podczas tragicznego lotu popełnił szereg błędów, podobnie jak drugi pilot Wiktor Gutsul.

Salikow miał dodatkowo uzyskać licencję pilota na podstawie sfałszowanych dokumentów. 

Obciążono w tej sprawie Waleriego Portnowa, ówczesnego zastępcę dyrektora generalnego Tatarstan Airlines, który według komisji w 2009 roku wniósł dokumenty Salikowa zawierające fałszywe informacje.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA