Reklama

ASF: Chiny mają 3-letni plan odbudowy hodowli świń

Chińskie hodowle świń zostały zdziesiątkowane przez epidemię Afrykańskiego Pomoru Świń. Rząd w Pekinie opracował 3-letni plan odbudowy hodowli i przywrócenia liczby pogłowia sprzed epidemii.

Aktualizacja: 06.12.2019 15:44 Publikacja: 06.12.2019 12:23

ASF: Chiny mają 3-letni plan odbudowy hodowli świń

Foto: Bloomberg

ula

W ramach ułatwień dla hodowców mają zostać wprowadzone przepisy ułatwiające nabycie ziemi pod założenie farmy oraz likwidacja do końca 2020 roku tzw. stref zakazanych, gdzie nie wolno było hodować świń.

W Chinach, ze względu na ochronę środowiska naturalnego, wprowadzono strefy zakazane w niektórych miejscowościach i gminach, gdzie hodowla świń była zabroniona. Teraz władze zdecydowały się na przegląd przepisów i umożliwienie zakładania ferm w nowych miejscach. Przepisy mają wejść w życie w 2012 roku.

Czytaj także: ASF daje się we znaki całej Europie

Wybuch epidemii ASF w sierpniu zeszłego roku zdziesiątkowała pogłowie świń w Chinach i gwałtownie podniosła ceny wieprzowiny. Ponad milion świń zostało ubitych według oficjalnych danych. Jednak zdaniem analityków do niedoszacowane dane. Niedobór wieprzowiny na rynku spowodował konieczności jej importu, a to podniosło ceny w sklepach. Wzrosły też ceny innych rodzajów mięs, m.in. wołowiny, drobiu, kaczek a nawet jajek, ponieważ konsumenci zastępowali mięso właśnie nimi.

Według chińskiego urzędu statystycznego konsumenci musieli wydać 70 proc. więcej na wieprzowinę we wrześniu w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

Reklama
Reklama

Import wieprzowiny z UE wzrósł od stycznia do kwietnia o 37 proc. - według danych Komisji Europejskiej. Pekin zapowiedział, że zdejmie także zakaz importu wieprzowiny z Kanady, wprowadzony po zatrzymaniu w tym kraju wiceprezes Huawei. Chiny mogą kupić na rynkach zagranicznych w tym roku ponad 6 mln ton mięsa.

Rolnictwo
Chcieli postawić blok mieszkalny obok gospodarstwa. Przełomowa decyzja ws. rolnika
Rolnictwo
Ukraina apeluje do Zachodu o sankcje na afrykański kraj. Ważny powód
Materiał Promocyjny
TSW 2026: barometr technologii i rynku dla sadownictwa oraz warzywnictwa
Rolnictwo
Rolnicy protestują w Warszawie przeciwko Mercosurowi. Łamią zakaz wjazdu ciągnikami
Rolnictwo
Polscy rolnicy nie chcą umowy z krajami Mercosuru. Protesty na drogach
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama