fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnictwo

Polska największym eksporterem produkcji rolnej na Ukrainę

Fotorzepa, Magda Kozmana
Choć to Ukraina ma najwspanialsze czarnoziemy, to Polska eksportuje najwięcej swoich produktów rolnych na ten rynek.

Ministerstwo rolnictwa Ukrainy przedstawiło wyniku handlu zagranicznego produktami rolnymi w I kw. 2019 r. Rynek Unii pozostaje najważniejszy i tutaj eksport wzrósł o 24,4 proc. r/r wynosząc 1,88 mld dol. Import także był większy o 9,9 proc. i wyniósł 734,6 mld dol.

Największym towarem eksportowym ukraińskiego rolnictwa pozostają zboża i rośliny oleiste. Tutaj wzrost wyniósł 25 proc. Ukraina sprzedała za granicę 42,4 mln ton, pozostając jednym z największy eksporterów ziarna na świecie.

Najwięcej wartościowo ukraińskich produktów rolnych kupili Holendrzy (379 mln dol.), przed Hiszpanami (342 mln dol.) i Włochami (215 mln dol.). Na czwartej pozycji Polska (178 mln dol.) przed Niemcami (157 mln dol.).

Zboża stanowiły 50 proc. całego ukraińskiego eksportu; oleje -17,8 proc. spożywka 8,5 proc., nasiona roślin oleistych 7,5 proc. a mięso i przetwory z wieprzowiny i drobiu - 2,7 proc.

Polska jest natomiast krajem Unii, z którego Ukraina importuje najwięcej produkcji rolnej. W I kw. import z Polski wyniósł 150 mln dol. Z Niemiec Ukraińcy kupili towary rolne za 120 mln dol., z Francji za 85 mln dol. W piątce największych eksporterów unijnych na rynek Ukrainy są jeszcze Włochy i Chorwacja.

Co Ukraina sprowadzała z rynku Unii? Przede wszystkim kukurydzę (9,6 proc.), spożywkę - 9 proc., nasiona roślin oleistych - 6,2 proc., tytoń i wyroby tytoniowe - 6,1 proc., mięso i wędliny (5,2 proc.), czekolady i wyroby czekoladowe (5,4 proc.); pieczywo (4,4 proc.), ryby (3,6 proc.).

W 2018 r. padł rekord eksportu ukraińskiej produkcji rolnej. Osiągnął on wartość 19 mld dol. (+5 proc. w ujęciu rocznym), z tego 6,3 mld dol. stanowiła sprzedaż na rynku krajów Unii. Ukraińscy producenci ofensywnie wchodzą też na nowe rynki: Bliskiego Wschodu, Chin, Singapuru czy Afryki. największym problemem nie jest tutaj jakość, ale skuteczny marketing, który pomaga w zaistnieniu na nowych rynkach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA