fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

banasiuk: Trump kontra aborcja

Archiwum prywatne
Mimo gwałtownych protestów środowisk lewicowych pojawiła się szansa na poważne ograniczenie liczby aborcji na świecie – pisze wiceprezes Instytutu Ordo Iuris.

W pierwszych dniach urzędowania w Białym Domu Donald Trump podpisał memorandum, w którym nakazał podległej mu administracji rządowej wstrzymanie finansowania z budżetu federalnego organizacji przeprowadzających lub promujących aborcję. To czyni go trzecim republikańskim prezydentem, który sprzeciwił się przeznaczaniu publicznych środków na uśmiercanie nienarodzonych istot ludzkich. Pierwszym był Ronald Reagan, który w trakcie Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności w Mexico City w 1984 r. ogłosił, że każda organizacja pozarządowa, która „przeprowadza lub aktywnie promuje w innych krajach aborcję jako metodę planowania rodziny", zostanie pozbawiona rządowego wsparcia. Drugim był George W. Bush.

Decyzja Trumpa zapadła dzień po rocznicy słynnego orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie Roe v. Wade z 1973 r., w którym stwierdzono, że każda kobieta ma konstytucyjne prawo do aborcji na żądanie. Wskutek tego wyroku wiele stanów zostało zmuszonych do uchy...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA