fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Ukraińskiego hakera szukało FBI. Wpadł w Bielsku-Białej

Ukraiński haker czeka na ekstradycję do US
materiały policji
Przy współpracy FBI CBŚP zatrzymało w Polsce 44-letniego obywatela Ukrainy, podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się atakami hakerskimi i kradzieżą danych z kart kredytowych.

Obecnie 44-latek oczekuje w areszcie na ekstradycję do USA. Za tego typu przestępstwa amerykańskie prawo przewiduje karę do 30 lat pozbawienia wolności.

Mężczyzna – jak podaje CBŚP - był poszukiwany na podstawie wpisu w bazie danych Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej Interpol w celu tymczasowego aresztowania i ekstradycji. Był też za nim wystawiony Międzynarodowy List Gończy.

Niedawno w ściganie 44-latka włączyli się policjanci zwalczający cyberprzestępczość CBŚP. - Funkcjonariusze współpracując z FBI sprawdzili i przeanalizowali informacje dotyczące poszukiwanego. Wszystko wskazywało na to, że mężczyzna może znajdować się na terenach południowej Polski – informuje kom. Iwona Jurkiewicz z CBŚP.

Ostatecznie okazało się, że haker ukrywa się  na terenie Bielska Białej. Tam został zatrzymany, czego całkowicie się nie spodziewał.

Mężczyzna jest podejrzewany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się przesyłaniem złośliwego oprogramowania i atakami hakerskimi.

- To złośliwe oprogramowanie monitorowało, a następnie odfiltrowywało dane pochodzące z kart kredytowych klientów. Straty spowodowane przestępczą działalnością szacowane są na kilkaset milionów dolarów – dodaje policjantka.

Sprawę nadzorowało Biuro Współpracy Międzynarodowej Prokuratury Krajowej, przy wsparciu Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA