fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

25 lat więzienia dla zabójcy Jana Kuciaka

AFP
Słowacki sąd uznał Tomasa Szabo, jednego z oskarżonych w procesie o zabójstwo dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej, za winnego zarzucanego mu czynu i skazał na 25 lat więzienia. Podejrzanych o zlecenie zabójstwa uniewinniono.

Jan Kuciak i Martina Kušnírová zostali zamordowani w lutym 2018 roku.

Zastrzeloną parę znaleziono w domu Kuciaka. Śledczy powiązali sprawę jego śmierci ze śledztwem, jakie prowadził dziennikarz.

Po zabójstwie Kuciaka na ulice wyszły dziesiątki tysięcy protestujących. Do dymisji podał się premier ze Smeru Robert Fico i jego bliski współpracownik szef MSW.

Czytaj także:

Strzały, które obudziły Słowację

W przeciwieństwie do większości przypadków zamordowanych dziennikarzy na świecie, policja zatrzymała i oskarżyła nie tylko osoby, które jej zdaniem oddały strzały, ale także osoby, które nakazały zabójstwo.

Zleceniodawcami według prokuratury mieli być biznesmeni - Marián Kočner i Alena Zsuzsova. Wraz z nimi na ławie oskarżonych zasiedli Tomáš Szabó i Miroslav Marček. Proces zaczął się w styczniu tego roku.

Wcześniej na 15 lat więzienia skazany został Zoltán Andruskó, który przyznał się do pośredniczenia między zleceniodawcami i zabójcami.

Miroslav Marček przyznał się do winy na pierwszej rozprawie 13 stycznia 2020 r. Następnie sąd postanowił zająć się nim w oddzielnym procesie i skazał go na 23 lata więzienia.

Dziś Tomáš Szabó został uznany za winnego zamordowania przedsiębiorcy z Kolárovo Petera Molnára oraz za udział w zabójstwie Jána Kuciaka i Martiny Kušnírovej. Został skazany na 25 lat więzienia o zaostrzonym rygorze.

Nie dopatrzono się natomiast winy Mariana Kočnera i Aleny Zsuzsovej - oboje zostali uniewinnieni od zarzutu zlecenia zabójstwa. Sąd stwierdził, że nie ostało udowodnione, że popełnili to przestępstwo.

Tomáš Szabó i Kočner zostali uznani za winnych nielegalnego posiadania broni. Kočner otrzymał karę finansową w wysokości 5000 euro i alternatywną karę pięciu miesięcy więzienia, jeśli nie zapłaci tej kwoty.


Rodzice zamordowanych opuścili salę podczas ogłaszania wyroku, kiedy Kočner i Zsuzsová zostali uznani za niewinnych. Salę sadową opuścił również redaktor naczelny Aktuality.sk, były szef Kuciaka.

Źródło: spectator.sme.sk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA