fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Prosecco na liście światowego dziedzictwa Unesco

Adobe Stock
Ojczyzna Prosecco została zaakceptowana jako część światowego dziedzictwa.

Włoskie wzgórza będące ojczyzną niezwykle popularnego wina musującego zostały dodane do Listy Światowego Dziedzictwa Unesco. Conegliano i Valdobbiadene zwane wzgórzami Prosecco i położone w północnowschodniej części prowincji Treviso już za drugim podejściem dołączyły do 54 miejsc z listy światowego dziedzictwa we Włoszech. Komitet Światowego Dziedzictwa zaakceptował kandydaturę regionu Prosecco podczas niedzielnego posiedzenia w Baku. 

Czytaj także: Wojna wódki z piwem. Akcyza to oręż w starciu alkoholi 

- To historyczny dzień dla Wenecji (regionu Wenecja Euganejska, którego częścią jest prowincja Treviso – przyp. red.) i całych Włoch – powiedział minister rolnictwa Włoch Gain Marco Centinaio cytowany przez „The Telegraph”.

Włochy już wcześniej aplikowały o status dziedzictwa dla Prosecco, ale w zeszłym roku przegrały głosowanie o kilka głosów.

Prosecco jest obecnie najpopularniejszym włoskim winem. Szacuje się, że jego eksport wzrośnie w 2019 roku o 21 procent. Wino to jest również składnikiem popularnych gotowych drinków, które modne są zarówno w Europie Zachodniej, jak i Wschodniej.

Równolegle burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro walczy o to, by jego miasto Unesco dodało na… czarną listę. Miasto czuje się zagrożone przez wielkie wycieczkowce, którym władze Włoch zezwalają na korzystanie z kanałów i doków blisko centrum miasta. Ruch został już wznowiony po tragedii z początku czerwca, gdy statek wycieczkowy rozbił turystyczną łódkę w kanale Giudecca.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA