fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Rekordowy sezon europejskich superpocisków MBDA

Flickr, fot. Campaign Against Arms Trade Follow
W zeszłym roku Europejski Dom Rakietowy MBDA zdobył zamówienia o wartości 4 mld euro na swoje systemy rakietowe, co przełożyło się na zwiększenie portfela do rekordowego poziomu 17,4 mld euro. Przychody producenta precyzyjnej broni w 2018 r. osiągnęły poziom 3,2 mld euro.

MBDA przyznaje, że większość nowych zamówień na superpociski złożyły w zeszłym roku rodzime rządy, francusko- brytyjsko-niemiecko- hiszpańsko -włoskiej korporacji. Wartość nowych potencjalnych kontraktów z europejskiego rynku przekroczyła poziom 2,5 mln euro , podczas gdy kraje eksportowe wygenerowały zamówienia warte 1,5 mld euro.

Czytaj także: Piekielnie inteligentni bracia superpocisków JASSM 

- Dobre wyniki finansowe, w szczególności z naszych rodzimych rynków, odzwierciedlają strategiczną rolę sektora pocisków rakietowych w Europie. Jest ona możliwa jedynie dzięki utrzymaniu właściwej kombinacji programów narodowych oraz projektów współpracy pomiędzy europejskimi krajami. Bez utrzymania odpowiednich proporcji w tym obszarze Europa utraci wymaganą wielkość swojej przemysłowej i technicznej bazy, dzięki której jest w stanie samodzielnie rozwijać technologie niezbędne do realizacji działań przez nasze siły zbrojne - komentuje Antoine Bouvier, prezes MBDA.

Modernizacje i debiuty

Istotne zamówienia z rynków rodzimych w 2018 roku obejmują m.in.: kontrakt przyznany przez francuską agencję kontraktacji wojskowych DGA na rozwój nowej generacji pocisku powietrze-powietrze MICA; odnowienie umowy na wsparcie eksploatacji rakiet Aster 30 we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii; modernizację i utrzymanie w służbie dalekosiężnych pocisków Taurus w Niemczech i Hiszpanii. Do znaczących zamówień eksportowych należy sprzedaż uzbrojenia do samolotów bojowych Eurofighter Typhoon oraz śmigłowców NH90 zamówionych przez Katar, jak też kolejne kontakty na pociski Taurus, najnowsze kierowane pociski średniego zasięgu MMP wystrzeliwane z lekkich wyrzutni i przenośne zestawy zestawy przeciwlotnicze Mistral.

Zwiększonym zeszłorocznym zamówieniom towarzyszyło utrzymanie wzrostowej tendencji zatrudnienia. W 2018 r. fabryki MBDA przyjęły 1200 nowych pracowników, a plany na ten rok obejmują zatrudnienie kolejnego 1000 osób.

Czytaj także: Niemieckie rakiety na radarach „Narwi” 

Firma zawiązała spółkę joint venture, której celem jest uzyskanie od Niemiec zamówienia na zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej nowej generacji (TLVS).

Strategiczne inwestycje

Uroczyste otwarcie nowego zakładu produkcyjnego w Bolton w Wielkiej Brytanii przez sekretarza stanu w brytyjskim resorcie obrony w lipcu 2018 roku stanowiło ukoronowanie pięcioletnich prac rozwojowych, które powinny przysporzyć większych przychodów w przyszłości. W 2018 roku MBDA podjęło też kroki do zapewnienia suwerenności w europejskim łańcuchu dostaw, m.in. kupując wspólnie z francuskim Soitec firmę Dolphin Integration, specjalizującą się w dziedzinie aplikacji obliczeniowych wymagających małej mocy – wykorzystywanych w produkcji uzbrojenia.

W minionym roku MBDA kontynuowało rozwojowe programy nowych pocisków i modernizację rakiet, które mają zapewnić siłom zbrojnym potrzebne, istotne zdolności bojowe umożliwiające np. użycie operacyjne pocisków MMP przez francuską armię; wejście do służby systemu Sea Ceptor w brytyjskiej Royal Navy oraz dokończenie programu Land Ceptor dla British Army. W minionym roku odbyły się pierwsze strzelania próbne przeciwokrętowego pocisku Marte ER; rozpoczęcie eksploatacji pocisków Meteor, Storm Shadow oraz Brimstone zintegrowanych z samolotami wielozadaniowymi Eurofighter.

Kilkadziesiąt rakietowych systemów

W 2018 roku MMP- rakieta 5 generacji o zasięgu 4 km została wybrana wzorcowym pociskiem dla rozwoju suwerennych europejskich zdolności do wykonywania uderzeń poza zasięgiem wzroku, w ramach Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO) w Unii Europejskiej.

MBDA, to dziś koncern dostarczający broń rakietową odpowiadającą potrzebom operacyjnym trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych). Na liście klientów europejskiego potentata precyzyjnego uzbrojenia są armie kilkudziesięciu krajów. Łącznie koncern oferuje 45 systemów rakietowych i innych środków bojowych użytkowanych operacyjnie. Prowadzi jednocześnie prace rozwojowe nad kolejnymi 15 systemami.

Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5 proc.), BAE Systems (37,5 proc.) i włoska grupa zbrojeniowo – lotnicza Leonardo (25 proc.).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA