fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Prokurator Wojciech Sadrakuła skarży do TK ustawę o prokuraturze

Wojciech Sadrakuła
Fotorzepa / Rafał Guz
Wojciech Sadrakuła, prokurator Prokuratury Generalnej w stanie spoczynku, złożył w Trybunale Konstytucyjnym skargę na niektóre przepisy nowej ustawy o prokuraturze autorstwa PiS - informuje portal Onet.pl.

Portal Onet.pl przypomina, że o prokuratorze Prokuratury Generalnej w stanie spoczynku Wojciechu Sadrakule głośno zrobiło się w zeszłym roku, gdy przełożeni próbowali zrobić mu dyscyplinarkę za to, że uczył młodzież o konstytucji. W czerwcu 2018 roku wziął on udział w organizowanym przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy Tygodniu Konstytucyjnym. Prok. Sadrakuła spotykał się z młodzieżą i - nieodpłatnie, podobnie jak inni prawnicy - opowiadał im o praworządności i roli konstytucji.

Kilka miesięcy później wyjaśnień dotyczących działań prokuratora zażądała Małgorzata Nowak, zastępczyni rzecznika dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego. Chciała ustalić, czy nauczanie młodzieży o konstytucji nie było przypadkiem czynnością noszącą znamiona "przewinienia dyscyplinarnego".

Aby takich sytuacji w przyszłości uniknąć, prok. Sadrakuła na początku stycznia tego roku zawiadomił Prokuraturę Krajową, że planuje podjąć działalność literacką. Miał zamiar poruszać się "w zakresie literatury sensacyjnej, faktu oraz popularyzacji prawa". W ramach tej działalności zamierzał - jak informował PK - pisać powieści i opowiadania oraz "występować podczas spotkań autorskich, imprez tematycznych i edukacyjnych".

W lutym otrzymał z Prokuratury Krajowej odpowiedź na swoją prośbę. Odpowiedź odmowną. Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski uznał, że nie zezwoli prok. Sadrakule na jakąkolwiek działalność literacką. Swojej decyzji w żaden sposób nie uzasadnił - po prostu, jak napisał do prok. Sadrakuły dyrektor Biura Kadr PK Leszek Drwęski - "wniósł sprzeciw wobec zamiaru podjęcia przez Wojciecha Sadrakułę »działalności polegającej na publikacji w formie książkowej lub prasowej bliżej niesprecyzowanych prac literackich i artykułów oraz ewentualnej przyszłej aktywności związanej z promocją takich publikacji«".

Teraz prok. Sadrakuła skarży nową ustawę o prokuraturze (autorstwa PiS, z 2016 roku-red.) do Trybunału Konstytucyjnego.

- Odmowa prawa do podjęcia przeze mnie działalności literackiej jest ewidentnym złamaniem gwarantowanej przez konstytucję wolności słowa oraz wolności artystycznej - mówi Onetowi prok. Sadrakuła. - Dlatego właśnie zdecydowałem, że zaskarżę ten przepisu ustawy o prokuraturze do Trybunału Konstytucyjnego. - Bo on godzi tak w wolność słowa, jak w wolność wyrażania poglądów i wolność artystyczną - wyjaśnia. - Poza tym, jako że od art. 103 par. 6 ustawy o prokuraturze nie przysługuje odwołanie - a odmowa wyrażenia zgody na jakąś dodatkową działalność, choćby literacką, jest ostateczna - przepis ten godzi też w gwarantowane konstytucyjnie prawo do sądu - podkreśla prok. Sadrakuła.

Dlaczego zdecydował się zwrócić do - jak twierdzi znaczna część prawników - "przejętego" przez PiS Trybunału Konstytucyjnego? - Innej drogi w naszym państwie nie ma. Jeśli TK uzna, że przepisy z ustawy o prokuraturze są zgodne z ustawą zasadniczą, wtedy zastanowię się nad dalszymi krokami - mówi nam prok. Sadrakuła.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA