fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Prokurator, który chciał oddać złoto podejrzanemu, będzie miał dyscyplinarkę

Fotorzepa, Radek Pasterski
Prokurator regionalny z Wrocławia, który wydał postanowienie o zwrocie podejrzanemu ponad stu kilogramów złota, będzie miał postępowanie dyscyplinarne - informuje RMF FM.

Chodzi o sprawę, która wyszła na jaw jesienią ub.r. Według informacji "Gazety Wrocławskiej" prokurator Prokuratury Regionalnej, który wydał decyzję o zwróceniu podejrzanemu w aferze dotyczącej wyłudzeń VAT ponad 100 kg złota, został w trybie pilnym z  odwołany z delegacji i wrócił do jednostki okręgowej. Oficjalnie powodem odwołania prokuratora było „złamanie zasad pragmatyki służbowej w związku z jednym z prowadzonych przez niego śledztw.  W październiku prokurator został zawieszony w czynnościach.

Gazeta informowała, że decyzji o zwolnieniu z zabezpieczenia złota wartego 26 mln zł prokurator nie skonsultował z przełożonymi. Miał ją natomiast osobiście doręczyć podejrzanemu i jego obrońcy, omijając sekretariat.  Później tłumaczył, że złoto miało należeć do "osoby trzeciej" i dlatego należało je oddać. Decyzja została w ostatniej chwili zablokowana.

Wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo w sprawie decyzji prokuratora. Postępowanie wyjaśniające prowadził też rzecznik dyscyplinarny. Chodziło o zbadanie, czy prokurator mógł być w zmowie z podejrzanym.

RMF FM dowiedziało się, że postępowanie dyscyplinarne będzie prowadzone, ale poza obszarem właściwości wrocławskiej prokuratury regionalnej. Rozpocznie się po wyznaczeniu przez Prokuratora Generalnego rzecznika dyscyplinarnego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA