fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Biden chce raportu ws. źródeł pandemii w ciągu 90 dni

PAP/EPA
Joe Biden
Prezydent Joe Biden oświadczył, że amerykańskie agencje wywiadowcze, badają konkurencyjne hipotezy dotyczące źródeł pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Agencje wywiadu rozważają dwa prawdopodobne scenariusze w kwestii źródeł pandemii, ale wciąż brak im silnych dowodów na temat tego, która z nich jest bardziej prawdopodobna - dodał amerykański prezydent. 

Wnioski z dotychczasowych ustaleń amerykańskiego wywiadu zostały przedstawione Bidenowi, który w marcu prosił współpracowników o szczegóły w kwestii tego czy koronawirus pojawił się w związku z kontaktem człowieka z zakażonym zwierzęciem, czy też pojawił się w wyniku wypadku w laboratorium.

Ambasada Chin w USA w czwartek wieczorem wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że "upolitycznianie kwestii" źródeł koronawirusa może zaszkodzić dochodzeniu w kwestii pochodzenia wirusa SARS-CoV-2, które prowadzi WHO.

Zespół niezależnych ekspertów działających pod egidą WHO w raporcie z dotychczasowych prac, przygotowanym wspólnie z chińskimi ekspertami po wizycie w Wuhan czytamy, że wirus prawdopodobnie przeniósł się na człowieka z nietoperzy za pośrednictwem innego zwierzęcia.

W raporcie czytamy, że pojawienie się koronawirusa w wyniku wypadku w laboratorium jest "skrajnie mało prawdopodobne".

Tymczasem Biden stwierdził, że poprosił amerykański wywiad, aby "podwoił wysiłki w zbieraniu i analizowaniu informacji, które mogą przybliżyć go do ostatecznych wniosków i przekazać mu raport w ciągu 90 dni".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA