fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Rząd USA dąży do oddalenia pozwu przeciwko Trumpowi

AFP
Departament Sprawiedliwości USA zwrócił się w piątek do sędziego federalnego o oddalenie pozwu złożonego przeciwko byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, byłemu prokuratorowi generalnemu Williamowi Barrowi i innym urzędnikom w związku z siłową interwencją policji wobec pokojowych demonstrantów znajdujących się przed Białym Domem w ubiegłym roku - podał dziennik "Washington Post".

Przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości uważają, że prezydenta i innych urzędników powinien chronić immunitet.

Pozew został złożony przez American Civil Liberties Union i inne grupy w związku z traktowaniem protestujących podczas demonstracji przeciwko rasizmowi i brutalności policji 1 czerwca 2020 r.,

Demonstrację zorganizowano w związku ze śmiercią George'a Floyda, 46-letniego mężczyzny z Minneapolis. Policjant podczas interwencji przez ponad dziewięć minut klęczał na jego szyi.

O oddalenia pozwu zabiegała administracja prezydenta Joe Bidena. 

W czerwcu ubiegłego roku agenci federalni na koniach użyli gazu łzawiącego, aby usunąć protestujących z placu Lafayette w pobliżu Białego Domu. Dzięki temu Trump mógł zrobić sobie zdjęcie w pobliskim kościele, gdzie trzymał w górze egzemplarz Biblii. Pożar wzniecony podczas wcześniejszych protestów spowodował niewielkie zniszczenia w kościele.

Autorzy pozwu uważają, że prezydent  i inni urzędnicy naruszyli konstytucyjne prawa demonstrantów.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA