fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Gwardia Narodowa w gotowości. USA spodziewają się protestów

AFP
Ciężko uzbrojone pojazdy Gwardii Narodowej zostały wysłane do największych amerykańskich miast. Władze spodziewają się, że po wyborach prezydenckich może dojść w kraju do aktów przemocy.

Amerykanie wybierają nowego prezydenta. Ubiegający się o reelekcję Donald trump walczy o kandydatem Demokratów Joe Bidenem. Komentatorzy oceniają, że wynik będzie zbliżony, a władze przygotowują się do protestów społecznych niezależnie od wyniku głosowania.

W Chicago zaobserwowano pojazdy Gwardii Narodowej, które wjeżdżały do centrum miasta. 

Sieć sklepów handlowych Walmart usunęła ze swoich ekspozycji amunicję i broń palną w obawie przed zamieszkami.

Reporter NBC Geoff Bennett poinformował, że w Waszyngtonie w stan gotowości postawiono 250 funkcjonariuszy Gwardii Narodowej, a Biały Dom jest zamknięty.

W pobliżu siedziby prezydenta większość sklepów miała zakryte witryny i drzwi. Podobnie swoje punkty przygotowują właściciele punktów w wielu amerykańskich miastach.

- Musimy być gotowi - mówi 66-letni Ali Khan, sprzedawca sklepu monopolowego w centrum Waszyngtonu. Podczas czerwcowych protestów z jego sklepu skradziono towar o wartości kilku tysięcy dolarów. - Rozbili oka i po prostu wyszli ze wszystkim - mówi właściciel sklepu.

Władze Waszyngtonu zobowiązały się do utrzymania pokoju, a policjanci powiedzieli, że cały wydział będzie w pracy w dniu wyborów.

- Niektórzy ludzie chcieliby wywołać chaos i zamieszki. Przygotowujemy się do zapewnienia bezpieczeństwa miasta - powiedziała burmistrz Waszyngtonu Muriel Bowser.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio, rozmawiając w zeszłym tygodniu z lokalną stacją radiową, powiedział, że jest za wcześnie, aby przewidzieć, co się stanie, ale miasto będzie gotowe. W jego ocenie na ulicach mogą pojawić się różne grupy, które będą dążyły do konfrontacji. 

- Jeśli zacznie być brutalnie, natychmiast to zatrzymamy - zapowiedział de Blasio.

Źródło: rp.pl/AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA