fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump: Chiny powinny wszcząć śledztwo ws. Bidena i jego syna

AFP
Donald Trump w czasie konferencji prasowej w Białym Domu stwierdził, że "Chiny powinny rozpocząć śledztwo ws. Bidenów (Joe Bidena i jego syna, Huntera)". - Ponieważ to, co się stało w Chinach, jest tak złe jak to, co się stało na Ukrainie - dodał.

Joe Biden to były wiceprezydent USA i faworyt prawyborów prezydenckich organizowanych w ramach Partii Demokratycznej - to Biden będzie prawdopodobnie rywalem Trumpa w walce o prezydenturę w 2020 roku.

Po tym jak Trump w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim sugerował, że Ukraina powinna wznowić śledztwo ws. syna Bidena (pracował dla firmy zajmującej się wydobywaniem gazu na Ukrainie), Partia Demokratyczna zdecydowała o rozpoczęciu formalnego śledztwa ws. impeachmentu prezydenta oceniając jego działania jako próbę wmieszania obcego państwa w wybory w USA.

Tymczasem w czwartek Trump stwierdził, że nie tylko Ukraina, ale również Chiny powinny przyjrzeć się Bidenowi i jego synowi, Hunterowi. Śledztwo ws. impeachmentu określił mianem "syfu" (ang. crap).

Na pytanie, czy Trump prosił prezydenta Xi Jinpinga o wszczęcie śledztwa przeciwko Bidenowi i jego synowi, Trump odparł: - Nie, ale to z pewnością coś, o czym możemy zacząć myśleć.

Reuters zwraca uwagę, że apel Trumpa do Chin miał miejsce w czasie, gdy trwa wojna handlowa USA z Chinami, w efekcie której oba kraje nałożyły wysokie cła na wiele towarów.

Hunter Biden pracował dla ukraińskiej firmy zajmującej się wydobyciem gazu w czasach, gdy USA i Europa próbowały odciągnąć Ukrainę od Rosji.

Z kolei w 2013 roku Joe Biden, ówczesny wiceprezydent, zabrał swojego syna na pokład Air Force Two, którym leciał do Chin, gdzie Hunter Biden również prowadził interesy.

Trump twierdzi, że postępowanie ws. impeachmentu Demokraci wszczynają dlatego, że nie potrafią pokonać go przy urnach wyborczych.

- Dlatego robią ten syf z impeachmentem - wiedzą, że nie potrafią wygrać - ocenił Trump

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA