fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump ogłasza koniec negocjacji z talibami

AFP
Prezydent Donald Trump poinformował, że zakończono rozmowy pokojowe z talibami. Dodał, że amerykańska armia gwałtownie zwiększyła liczbę ataków na pozycje rebeliantów w Afganistanie.

- One (rozmowy) są martwe. Jeśli o mnie chodzi, są martwe - powiedział Donald Trump w Białym Domu o długotrwałej próbie osiągnięcia porozumienia z talibami. Wojna w Afganistanie trwa od 18 lat.

Słowa amerykańskiego prezydenta są następstwem nieoczekiwanego odwołania tajnego planu rozmów z przywódcami talibów. 

Trump dodał, że przeprowadzone ataki na partyzantów w Afganistanie były najostrzejsze od dekady. - W ciągu ostatnich czterech dni uderzyliśmy naszego wroga mocniej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich dziesięciu lat - oznajmił.

W niedzielę sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że "w ciągu ostatnich 10 dni zabiliśmy ponad tysiąc talibów".

Do końca ubiegłego tygodnia stale rosły oczekiwania związane z porozumieniem, co oznaczałoby wyjście wojsk z Afganistanu. Z drugiej strony talibowie gwarantowali zapewnienie bezpieczeństwa w kraju.

W sobotę Trump ogłosił, że przerywa rozmowy. Odwołał spotkanie, co było reakcję na zabicie przez talibów amerykańskiego żołnierza. Gdy prezydent na Twitterze informował o odwołanym spotkaniu, większość Amerykanów dopiero dowiedziała się, że rozmowy były planowane.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA