fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

AP: USA prowadzą tajne rozmowy w Wenezueli

AFP
USA uruchomiły tajny kanał komunikacji z przedstawicielami rządzącej Wenezuelą Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli - podaje AP. Formalnie USA nie uznają rządzącego krajem Nicolasa Maduro za prezydenta państwa. Dla USA tymczasowym prezydentem kraju jest lider opozycji Juan Guaido (za prezydenta uznaje go jeszcze ok. 50 państw świata).

Diosdado Cabello, przewodniczący powołanej przez Maduro Konstytuanty, która zastąpiła zdominowany przez opozycję parlament (Zgromadzenie Narodowe), miał w ubiegłym miesiącu spotkać się w Caracas z osobą pozostającą w bliskim kontakcie z administracją prezydenta Donalda Trumpa - twierdzi w rozmowie z AP przedstawiciel amerykańskiej administracji. Obecnie mają trwać prace nad przygotowaniem drugiego spotkania.

Informator AP nie podaje personaliów pośrednika ani szczegółów jego spotkania z Cabello. Zaznacza, że wypowiada się anonimowo, ponieważ rozmowy nadal znajdują się w przedwstępnej fazie. Nie jest jasne, czy rozmowy toczą się za zgodą Nicolasa Maduro.

56-letni Cabello uważany jest za osobę numer dwa w Wenezueli, choć w ostatnim czasie jego wpływy w Wenezueli miały osłabnąć. USA oskarżają Cabello o korupcję, udział w przemycie narkotyków, a nawet grożenie śmiercią urzędującemu senatorowi USA.

Rozmówca AP zapewnia, że administracja Trumpa nie zamierza wspierać Cabello, ani pomagać mu w zastąpieniu Maduro. Celem USA ma być zwiększenie presji na reżim poprzez zaognienie wewnętrznej walki, jaka - według USA - ma toczyć się między przedstawicielami wenezuelskiego reżimu.

Podobne kontakty mają być utrzymywane z innymi przedstawicielami wenezuelskiego reżimu - USA mają monitorować, co musiałoby się stać, aby przedstawiciele władz Wenezueli zdradzili Maduro i poparli plan przemian w kraju.

Informator AP odrzuca jednak sugestie, że Cabello mógł w jakiś sposób zdradzić Maduro. Jego zdaniem przewodniczący Konstytuanty mógł spotkać się z przedstawicielem USA tylko za wiedzą prezydenta, który może liczyć, że dzięki nieformalnym kontaktom uda się złagodzić sankcje nałożone na Wenezuelę przez USA.

AP zauważa jednak, że Cabello, jako przewodniczący Konstytuanty, teoretycznie ma narzędzia prawne do uruchomienia procedury usunięcia Maduro ze stanowiska.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA