fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo

Będą minimalne wymogi noclegowni dla bezdomnych

Fotorzepa, Jerzy Dudek
W schronisku dla bezdomnych powinna być kuchnia do przygotowania samodzielnych posiłków i pracownia komputerowa.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia w sprawie minimalnych standardów noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi i ogrzewalni. Proponuje się w nim minimalne standardy dla tych obiektów. Dzięki temu bezdomni mają mieć zapewnione całodobowe tymczasowe schronienie oraz pakiet usług ukierunkowanych na wzmacnianie aktywności społecznej, wyjście z bezdomności, uzyskanie samodzielności życiowej.

Projekt zakłada, że w placówce, oprócz opiekuna przypadającego na maksymalnie 40 osób, powinien być zatrudniony co najmniej jeden pracownik socjalny na nie więcej niż 50 osób przebywających w schronisku, przy ogólnej maksymalnej liczbie 80 miejsc. Konieczne jest również zapewnienie opieki przez co najmniej jednego opiekuna w porze nocnej.

Projekt określa również standardy pomieszczeń mieszkalnych. Oprócz spożycia posiłku w jadalni schronisko powinno umożliwić też jego samodzielne przygotowanie. Proponuje się więc, by wydzielić w schronisku również kuchnię z odpowiednim wyposażeniem.

Niezbędne będą także pomieszczenia z przeznaczeniem na pralnię i suszarnię, magazyn odzieży, bielizny, pościeli, magazyn środków chemicznych, pokój spotkań indywidualnych, a także pracownia komputerowa.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA