fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Surowsze kary i rejestr dla pedofilów

123RF
Skazany za przestępstwa na tle seksualnym będzie musiał informować policję o każdej zmianie faktycznego miejsca pobytu.

W niedzielę 1 października wchodzą w życie surowsze kary dla sprawców przestępstw na tle seksualnym. Wraz z nimi ruszyć mają dwa rejestry pedofilów. Jeden z dostępem ograniczonym (dla prokuratur, sądów, policji, ABW, Służby Celnej, CBA) i drugi publiczny, do którego dostęp będzie powszechny i bez ograniczeń.

W bazie z dostępem ograniczonym znajdą się dane m.in. o osobach: prawomocnie skazanych za przestępstwa na tle seksualnym, którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie na podstawie amnestii i wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające.

Do drugiego rejestru, do którego dostęp będzie miał każdy, trafią z kolei m.in. dane pobierane z Krajowego Rejestru Karnego (imię i nazwisko skazanego), nazwa sądu, który wydał wyrok, a także data jego uprawomocnienia, kwalifikacja prawna czynu. Znajdą się też w nim: zdjęcie, wzrost i kolor oczu, miejsce zameldowania skazanego i faktyczny adres jego pobytu.

Pracodawcy związani z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich będą teraz sprawdzać, czy dane kandydata do pracy nie figurują w rejestrze.

podstawa prawna: ustawa z 13 maja 2016 r DzU z 16 czerwca 2016 r., poz. 862

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA