fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Sąd ws. Babci Kasi: nagrania nie potwierdziły relacji policjantów

Katarzyna Augustynek, znana jako Babcia Kasia
PAP/Leszek Szymański
Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wykazał przeciwieństwo tego, co było oskarżonej zarzucane - stwierdził sąd w uzasadnieniu wyroku uniewinniającego aktywistkę znaną jako Babcia Kasia.

Katarzyna Augustynek, znana jako Babcia Kasia, została zatrzymana 21 kwietnia podczas protestu pod Sądem Najwyższym. Tego dnia Izba Dyscyplinarna zajmowała się wnioskiem prokuratury o przymusowe doprowadzenie na przesłuchanie sędziego Igora Tulei. Została oskarżona o znieważenie i naruszenie nietykalności osobistej funkcjonariuszy.

27 kwietnia Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście ogłosił wyrok w sprawie aktywistki. Sąd uznał, że Babcia Kasia jest niewinna zarzucanych jej czynów znieważania oraz naruszenia nietykalności policjantów.

Portal tvn24.pl opublikował w piątek fragmenty uzasadnienia tego wyroku. "Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wykazał przeciwieństwo tego, co było oskarżonej zarzucane. W odniesieniu do czynu mającego polegać na znieważeniu funkcjonariuszy, z ust oskarżonej nie padły słowa, które były jej przez nich przypisywane" – stwierdził sąd.

Jak przypomniał, świadkowie - funkcjonariusze policji - zarzucali aktywistce używanie obelżywych, wulgarnych słów od momentu podjęcia czynności wobec niej aż do chwili umieszczenia zatrzymanej w radiowozie. - Skonfrontowanie ich depozycji z nagraniami video spowodowały, że świadkowie ci z tych kategorycznych twierdzeń się wycofywali, sugerując, że te inwektywy padały wcześniej albo tylko w radiowozie, innymi słowy, w czasie, który nie był objęty nagraniem video. Powyższe twierdzenia są jednakże niewiarygodne, albowiem trudno uznać za usprawiedliwione, aby okoliczności tak doniosłe mogły się mylić świadkom zaledwie w kilka godzin po zdarzeniu i ich uprzednim przesłuchaniu – podkreślono w uzasadnieniu.

Źródło: tvn24.pl / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA