fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

Kaczyński: Będziemy rządzić nawet z opozycyjnym prezydentem

Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Zjednoczona Prawica ma najmocniejszy od lat mandat wyborczy do sprawowania władzy, będziemy kontynuowali realizację programu wyborczego nawet z opozycyjnym prezydentem - mówi w rozmowie z "Gazetą Polską" Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Kaczyński w rozmowie z "Gazetą Polską" wyklucza możliwość rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych w przypadku porażki Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich.

- Nie ma na pewno mowy o żadnych przyspieszonych wyborach. Mamy stabilną większość w Sejmie i nic tego nie zmieni. Można rządzić przy prezydencie z konkurencyjnej opcji politycznej - podkreślił Kaczyński zastrzegając, że "jest to oczywiście trudniejsze".

Prezes PiS zwracał też uwagę, że "prezydent ma dość znaczną władzę negatywną, większą niż Senat". - Trudniej przełamać jego weto niż zatwierdzić odrzuconą przez izbę wyższą ustawę. Prowadziłoby to do nieustannego konfliktu i niemożności załatwienia wielu ważnych spraw - mówił Kaczyński o sytuacji, w której prezydentem zostałby przedstawiciel opozycji. 

Kaczyński zwrócił też uwagę, że zwycięstwo Andrzeja Dudy miałoby wymiar psychologiczny dla wyborców PiS. - Jeśli pan prezydent uzyska mandat na kolejną kadencję, nasi zwolennicy poczują się wzmocnieni, jeśli nie – w oczywisty sposób będzie to dla nich negatywny sygnał - mówił.

Kaczyński podkreślił, że prezydent Duda "ma ogromne szanse na zwycięstwo" pod warunkiem, że "on i cała Zjednoczona Prawica, również nasi sympatycy, będą twardo walczyć do ostatniej minuty kampanii".

– Wszyscy politycy naszego obozu muszą mieć świadomość, że teraz mają zapomnieć o własnych ambicjach, karierach politycznych czy jakichś planach rozbudowy swoich formacji – dodał.

Prezes PiS ostrzegł też, że partii rządzącej może zagrozić demobilizacja jej sympatyków. - Jedni pomyślą, że skoro mamy większość w Sejmie, to wybory prezydenckie nie są już takie ważne; inni uznają, że nieustanne gafy kandydatki Platformy dadzą prezydentowi Dudzie zwycięstwo bez większych problemów. I jedno, i drugie nastawienie jest złe - mówił.

Źródło: Gazeta Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA