fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

MSWiA: obecnie nie planujemy opodatkować bezdzietnych

Elżbieta Witek
Fotorzepa/Twitter, Jerzy Dudek
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skomentowało doniesienia „Rzeczpospolitej”. Informuje, że obecnie nie ma w planach opodatkować osób niemających dzieci, a opisywany projekt polityki migracyjnej jest jedynie zbiorem pomysłów i propozycji.

- Projekt, o którym pisze @rzeczpospolita, jest jedynie wstępną koncepcją, która zawiera różne propozycje dot. migracji i rynku pracy. Na obecnym etapie minister @elzbietawitek podjęła decyzję, że nie będą prowadzone jakiekolwiek prace nad pomysłem opodatkowania osób bezdzietnych – czytamy na twitterze MSWiA.

Przypomnijmy, że „Rzeczpospolita" dotarła do jednego z niejawnych rządowych dokumentów: projektu polityki migracyjnej państwa, który przewiduje nałożenie opłat na osoby nieposiadające dzieci.

- Zupełnie nowym elementem polityki państwa mogą być wyższe podatki dla osób bezdzietnych, które mają zwiększyć efekt demograficzny polityki prorodzinnej państwa – pisze Mateusz Rzemek.

W projekcie padają przykłady takich rozwiązań stosowanych w innych państwach UE. Przykładowo w Niemczech jest to wyższa składka na ubezpieczenie społeczne pobierana od bezdzietnej osoby. System podatkowy we Francji zakłada zaś zmniejszenie podatku dochodowego w zależności od tego im większa rodzina go płaci.

- Nie wiadomo, jak rozwiązania zachęcające do zakładania rodziny i posiadania dzieci za pomocą podwyżki podatków płaconych przez singli miałyby wyglądać w Polsce – dodaje.

Warto jednak przypomnieć że w taki ekstra podatek funkcjonował przez lata w PRL. Wprowadzony tuż po drugiej wojnie światowej przewidywał wyższy podatek dochodowy płacony przez osoby bezdzietne i nieżonate i niezamężne powyżej 21 roku życia. Zrezygnowano z niego dopiero na początku lat 70-tych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA