fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

#RZECZoPRAWIE: Uścińska o emeryturach z ZUS - będziemy namawiać do dłuższej pracy

Prof. Gertruda Uścińska
rp.pl
W czwartkowym programie #RZECZoPRAWIE gościem Mateusza Rzemka była Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W październiku wejdzie w życie reforma przywracająca wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Zamierza Pani namawiać te osoby, które mogłyby skorzystać z reformy do dłuższej pracy. Dlaczego?

 

Należy uświadamiać o prawie do emerytury. Trzeba rozmyślnie z tego prawa korzystać, co oznacza także mieć wiedzę i informację jakiej wielkości świadczenie otrzymamy, kiedy ta decyzja zostanie podjęta, a ZUS wyda stosowną decyzję.

 

Trzeba też informować o tym, że system ubezpieczeń społeczny jest oparty na koncepcji zdefiniowanej składki, która a priori zakłada, że im dłużej pracujemy, im wyższe składki opłacamy i później przechodzimy na emeryturę, to mamy wyższe świadczenie emerytalne.

 

Jeżeli będzie już urzeczywistniona decyzja o nowym wieku emerytalnym, to należy bardzo starannie sprawdzić, jakie nabyliśmy uprawnienia, jaką mieliśmy karierę ubezpieczeniową i ile składek wpłaciliśmy, żeby można było świadomie podejmować decyzje.

 

Przygotowujemy się do wysłania prawie 20 mln informacji o stanie kont ubezpieczonych, gdzie będzie widać jaki mamy staż ubezpieczeniowy, w jakiej wysokości składki były wpłacone na nasze konto.

 

Z drugiej strony wprowadzimy prosty kalkulator emerytalny. Będziemy tam mogli wpisać wpłacone dotychczas składki i podzielić przez przeciętne trwanie życia żeby zobaczyć, w jakiej wysokości otrzymamy emeryturę.

 

Trzecie działanie – moim zdaniem bardzo prospołeczne o charakterze edukacyjnym i informującym tj. uruchomienie dedykowanej formy wsparcia doradcy emerytalnego. Najprawdopodobniej w połowie przyszłego roku będzie funkcjonował na salach obsługi klienta. Przed podjęciem decyzji o przejściu na emeryturę będzie można sprawdzić z doradcą emerytalnym wielkości składek i ustalić wysokość emerytury, gdy złożymy wniosek 1 października 2017 r., a w jakiej wysokości, jeśli przedłużymy aktywność zawodową o rok, czy np. pięć lat.

 

Jeśli kobieta urodzona w 1958 roku ma okres ubezpieczenia jeszcze w starym systemie i zgromadzonych ok. 300 tys. zł, w nowym systemie ok. 150 tys. zł, w sumie 450 tys. zł, to jeśli zdecyduje o przejściu na emeryturę w wieku 60 lat, to otrzyma ją w wys. 1740 zł brutto (1466 zł netto).

 

Na podstawie naszego kalkulatora możemy zobaczyć, że zachowując te same warunki zatrudnienia i ten sam poziom wynagrodzenia o rok ta emerytura będzie wyższa o 100 zł, jeżeli będzie to pięć lat, to będzie wyższa o 600 zł.

Zobacz wideo: Uścińska w #RZECZoPRAWIE

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA