fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kto będzie rządził Kazachstanem?

council.gov.ru
Dariga Nazarbajewa
Córka „lidera narodu" i przewodnicząca Senatu, której wróżono wielką karierę polityczną, została nagle zdymisjonowana przez prezydenta.

Prezydent Kasym-Żomart Tokajew w sobotę bez podania przyczyny zdymisjonował przewodniczącą kazachstańskiego Senatu Darigę Nazarbajewą i pozbawił ją mandatu. Następnie w krótkim komunikacie podziękował jej na Twitterze za „aktywną i owocną pracę".

Do wyższej izby parlamentu trafiła w 2016 roku zgodnie z decyzją ojca i pierwszego prezydenta kraju Nursułtana Nazarbajewa, który posiada oficjalny tytuł „lidera narodu" i obecnie stoi na czele wpływowej Rady Bezpieczeństwa.

Prezydent mianuje 15 z 49 deputowanych Senatu, a osoba, która stoi na jego czele, jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych w Kazachstanie. W razie dymisji lub śmierci przywódcy staje na czele państwa. Tak było w marcu 2019 roku, gdy 78-letni prezydent Nazarbajew podał się do dymisji, a p.o. prezydenta został ówczesny szef Senatu Tokajew. Tego samego dnia 56-letnia Dariga Nazarbajewa zajęła jego miejsce w wyższej izbie parlamentu.

Mimo że Tokajew uzyskał poparcie Nazarbajewa i wygrał wybory prezydenckie, eksperci spekulowali, że jest jedynie „przejściowym prezydentem", że i tak zastąpi go starsza córka „lidera narodu".

– Tokajew nie podjąłby takiej decyzji bez wiedzy i zgody Nazarbajewa – mówi „Rzeczpospolitej" Jewgienij Żowtis, kazachstański politolog i obrońca praw człowieka. – W państwach autorytarnych liczą się szczegóły. Decyzję o dymisji ogłoszono w sobotę podczas weekendu majowego, nikt nie wytłumaczył przyczyn. Sposób, w jaki została zdymisjonowana Dariga Nazarbajewa, nie odpowiada jej nazwisku, to wygląda na karę – dodaje.

Dariga Nazarbajewa nie miała ostatnio łatwo. Dość powiedzieć, że w lutym jej syn Ajsułtan Nazarbajew poprosił o azyl polityczny w Wielkiej Brytanii. Z kolei w kwietniu, jak wynika z doniesień rosyjskiej redakcji BBC, Dariga musiała się procesować w londyńskim sądzie z tamtejszym wymiarem sprawiedliwości, który nałożył wcześniej areszt na należące do niej nieruchomości warte ponad 100 mln dolarów.

– Jesteśmy coraz bliżej rozwiązana kwestii przyszłości politycznej Kazachstanu. Wszystko będzie zależało od tego, czy w najbliższych dniach była przewodnicząca Senatu otrzyma inną funkcję, czy to już jest kropka w jej politycznej karierze – twierdzi Żowtis.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA