fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Mieszkańcy Donbasu dostaną rosyjski paszport

Prezydent Rosji Władimir Putin
AFP
Podpisane przez Władimira Putina rozporządzenie zostało opublikowane na stronie Kremla.

Prezydent Rosji podpisał rozporządzenie, które określa kategorie ludzi, którzy mogą starać się o rosyjskie obywatelstwo w trybie uproszczonym. Są wśród nich mieszkańcy "odrębnych rejonów donieckiego i ługańskiego obwodu Ukrainy". Swoją decyzję Putin uzasadnia potrzebą  "obrony praw i wolności obywateli". W dokumencie czytamy też, że jest to "zgodne z prawem międzynarodowym".

W praktyce oznacza to, że mieszkańcy samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej  będą mogli starać się o rosyjski paszport. Zgodnie z decyzją Putina, odpowiedni urząd musi wydać decyzję w ciągu trzech miesięcy. Prorosyjscy separatyści twierdzą, że mieszka tam aż 3,7 mln ludzi.

Szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin nazwał decyzję prezydenta Rosji "paszportowym etapem okupacji Donbasu"."Decyzja Federacji Rosyjskiej (FR) o wydaniu rosyjskich paszportów na okupowanych ukraińskich terytoriach jest dalszym ciągiem agresji i wtrącaniem się w nasze sprawy wewnętrzne" - napisał Klimkin na Twitterze.

Szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksadnr Turczynow stwierdził, że Putin w ten sposób "tworzy powód do użycia rosyjskiej armii przeciwko Ukrainie". Przypomniał, że prawo rosyjskie pozwala na użycie sił zbrojnych poza granicami Rosji w obronie obywateli FR - oświadczył Turczynow.

Tymczasem prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oskarżył Rosję o złamanie "porozumień mińskich".

Rozdawanie rosyjskich paszportów w Donbasie jeszcze bardziej utrudni rozwiązanie konfliktu. Ponad dekadę temu Rosja zaczęła rozdawać paszporty w zajętych przez separatystów regionach w Gruzji co do dzisiaj uniemożliwia władzom w Tbilisi odzyskanie Osetii Południowej i Abchazji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA