fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zmiana premiera na Ukrainie. Szmygal zastępuje Honczaruka

fot. Administracja Prezydenta Ukrainy (CC-BY-4.0.)
Wikimedia
W 2014 roku nie dostał się do parlamentu, teraz staje na czele rządu.

Pochodzący ze Lwowa 44-letni Denys Szmygal został wytypowany na nowego premiera Ukrainy przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Kandydaturę Szmygala zaakceptował parlament.

To za rządów Zełenskiego nieznany dotychczas Szmygal dostał się do świata wielkiej polityki, w sierpniu ubiegłego roku został mianowany na szefa administracji obwodu iwano-frankowskiego. Na początku lutego awansował na stanowisko wicepremiera w rządzie Ołeksija Honczaruka, który został zdymisjonowany w środę.

Szmygal wystartował jako kandydat niezależny w wyborach do Rady Najwyższej w 2014 roku. Bezskutecznie, ponieważ dostał jedynie 188 głosów. Przez część ukraińskich mediów jest nazywany „człowiekiem Rinata Achmetowa". Chodzi o najbogatszego oligarchę Ukrainy, do którego m.in. należy spółka Zakhidenergo, w której w latach 2017-2019 kierownicze stanowiska zajmował nowy szef ukraińskiego rządu. Stał m.in. na czele Bursztyńskiej TES (elektrownia węglowa), która jako jedyna ma pozwolenie eksportowania ukraińskiej energii elektrycznej za granicę.

Osobiście będąc jeszcze wicepremierem Szmygal zaprzeczał, że ma jakiekolwiek związki z oligarchą i twierdził, że widział go jedynie „w telewizji". Ukraińskie media podają, że kandydat na premiera „swobodnie posługuje się polskim i angielskim".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA