fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zabójcy saudyjskiego dziennikarza szkolili się w USA

PAP/EPA
Czterech Saudyjczyków, którzy brali udział w zabójstwie dziennikarza "Washington Post", Dżamala Chaszodżdżiego na terenie konsulatu Arabii Saudyjskiej w Turcji w 2018 roku, rok wcześniej odbyło szkolenie paramilitarne w USA na podstawie umowy zatwierdzonej przez Departament Stanu USA - podaje "New York Times".

Szkolenie zostało zorganizowane przez firmę Tier 1 Group, należącą do Cerberus Capital Management. Szkolenie miało mieć charakter "obronny" - Saudyjczycy szkolili się pod kątem zapewnienia ochrony saudyjskim przywódcom - pisze "New York Times". 

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, pytany o te doniesienia stwierdził, że - zgodnie z prawem - nie może ich komentować ponieważ dotyczą zgodnej z prawem umowy dotyczącej kwestii obronności. 

Price dodał też, że polityka USA jeśli chodzi o Arabię Saudyjską, jako sprawę priorytetową będzie traktować kwestię praworządności i poszanowania praw człowieka.

Chaszodżdżi, rezydent USA, który na łamach "Washington Post" krytykował saudyjskiego następcę tronu, Muhammada ibn Salmana, został zamordowany przez agentów saudyjskich służb specjalnych, którzy następnie prawdopodobnie poćwiartowali jego ciało - do zabójstwa doszło w październiku 2018 roku na terenie konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule.

Według raportu amerykańskiego wywiadu operację pojmania i zamordowania dziennikarza miał zatwierdzić sam ibn Salman.

Przedstawiciel firmy Cerberus, Louis Bremer, miał potwierdzić, że jego firma uczestniczyła w szkoleniu czterech członków zespołu, który brał udział w zamordowaniu saudyjskiego dziennikarza w wyjaśnieniach przedstawionych na forum Kongresu przed jego nominacją na stanowisko w Pentagonie w administracji Donalda Trumpa - pisze "New York Times".

Odpowiedzi te nie dotarły jednak do członków Kongresu, ponieważ administracja Trumpa nie wysłała ich parlamentarzystom po wycofaniu się z nominacji Bremera.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA