fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Duda o Adamie Bodnarze: Wątpię w jego kwalifikacje

AFP
Szkoda, że pan Adam Bodnar, głosząc takie ogólne hasła, które w moim przekonaniu są po prostu antypolskie i z punktu widzenia polskiego antypaństwowe, nie podaje żadnych konkretnych faktów - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Tak prezydent Andrzej Duda skomentował wywiad, którego 1 maja Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar udzielił agencji AFP.

Mówił w nim m.in., że w Polsce następuje proces ignorowania nadrzędności prawa Unii Europejskiej. Orzeczeniem, które może się okazać elementem "prawnego polexitu", może jego zdaniem być orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który w składzie pod przewodnictwem Krystyny Pawłowicz ma zdecydować, czy nakładanie przez TSUE tzw. środków tymczasowych jest zgodne z polską konstytucją.

Zdaniem Bodnara każde takie orzeczenie będzie przesuwaniem granic w kierunku państwa niedemokratycznego. RPO skrytykował Unię Europejską za byt powolną, jego zdaniem, reakcję na te działania.

- Ten nowy wyrok może spowodować, że rząd przestanie respektować stare i przyszłe zarządzenia TSUE. Gdyby UE dysponowała mechanizmami reagowania, w tym sankcjami finansowymi, podjęcie działań zajęłoby prawdopodobnie miesiące - mówił Bodnar w wywiadzie.

- Czym ma się stać Unia Europejska? Wspólnotą opartą na wartościach demokratycznych czy po prostu ogólnikową konfederacją państw, która będzie obejmowała zarówno państwa demokratyczne, jak i autorytarne - zastanawiał się polski RPO.

Oceniając te słowa, prezydent Andrzej Duda powiedział dziś podczas konferencji prasowej, że Sejm, wybierając dwie kadencje temu Adama Bodnara na stanowisko RPO, wybrał osobę, "która pozwala sobie na wygłaszanie takich sądów w kraju, w którym odbywają się absolutnie niekwestionowane demokratyczne wybory".

Duda powiedział, że RPO wygłasza  na forum międzynarodowym opinie niepoparte żadnymi obiektywnymi faktami, a stanowiące  jedynie element walki politycznej, i dlatego prezydent ma wątpliwości, czy Bodnar ma kwalifikacje, aby  w ogóle to stanowisko pełnić.

- Szkoda, że pan Adam Bodnar, głosząc takie ogólne hasła, które w moim przekonaniu są po prostu antypolskie i z punktu widzenia polskiego antypaństwowe, nie podaje żadnych konkretnych faktów, które pozwalałyby mu tego typu tezy przedstawiać - ocenił Duda.

Dodał, że w świetle tych słów wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich jest w Polsce sprawą "bardzo pilną".

Źródło: TVN24, AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA