fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Hiszpania: Założyciel partii Podemos odchodzi z polityki

Pablo Iglesias
PAP/EPA
42-letni założyciel lewicowej partii Podemos, Pablo Iglesias, nieoczekiwanie ogłosił we wtorek, że wycofuje się z polityki. Miesiąc wcześniej Iglesias ustąpił ze stanowiska wicepremiera hiszpańskiego rządu.

Iglesias odszedł z rządu, by wziąć udział w wyborach do władz lokalnych w regionie madryckim, które przyniosły zdecydowane zwycięstwo konserwatystce Isabel Díaz Ayuso i jej Partii Ludowej.

Iglesias określał te wybory jako "wybór między demokracją a faszyzmem".

- Wycofuję się z polityki partyjnej... Nie będę przeszkodą dla odnowienia przywództwa, którego nasza siła polityczna potrzebuje - powiedział we wtorek Iglesias po ogłoszeniu wyników wyborów do autonomicznego parlamentu regionu Madrytu, które określił mianem "tragedii".

- Zawiedliśmy - stwierdził.

Już wcześniej Iglesias zapowiedział, że nie będzie kandydatem swojej partii na premiera w wyborach do parlamentu krajowego, zaplanowanych na 2023 rok.

Iglesias stworzył Podemos w styczniu 2014 roku. Partia przyciągała osoby niezadowolone z polityki cięcia wydatków wprowadzonej po kryzysie finansowym z 2008 roku.

W maju 2014 roku Iglesias zdobył mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Pojawienie się Podemos na hiszpańskiej scenie politycznej doprowadziło do zmian w układzie sił w parlamencie zdominowanym przez socjalistów i konserwatystów od początku lat 80-tych.

W 2016 roku Iglesias osiągnął ze swoją formacją najlepszy wynik wyborczy, tworząc sojusz lewicowych partii, Unidas Podemos, który osiągnął wynik zbliżony do wyniku Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE).

W 2019 roku Iglesias nie porozumiał się z liderem socjalistów, premierem Pedro Sanchezem w sprawie utworzenia rządu większościowego co doprowadziło do przedterminowych wyborów.

Po wyborach Podemos i PSOE utworzyły koalicyjny rząd.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA