fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

NATO nie zna szczegółów wycofania wojsk USA z Niemiec

AFP
NATO oczekuje na szczegóły dotyczące decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o zmniejszeniu liczebności wojsk amerykańskich w Niemczech - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Prezydent Donald Trump potwierdził w poniedziałek wcześniejsze nieoficjalne doniesienia dotyczące wycofania części żołnierzy USA z Niemiec.

Prezydent USA poinformował, że zamierza zmniejszyć liczbę amerykańskich żołnierzy w Niemczech do 25 tysięcy i zarzucił niemieckiemu sojusznikowi, że ten wydaje zbyt mało na armię i wykorzystuje USA w stosunkach handlowych.

- Jeszcze nie zdecydowano, jak i kiedy ta decyzja zostanie wdrożona - mówił na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Dodał, że rozmawiał na ten temat z Trumpem, amerykańskimi urzędnikami oraz niemiecką minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer, która powiedziała, że nie została poinformowana o planach Amerykanów.

- To dwustronne porozumienie między USA i Niemcami, ale oczywiście ma ono znaczenie dla całego sojuszu - komentował Stoltenberg. 

W rozmowie z Trumpem powiedział, że obecność wojsk amerykańskich w Europie to nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa danego obszaru, ale również ochrona sił amerykańskich poza kontynentem.

Dwaj dyplomaci NATO przekazali, że członkowie sojuszu nie zostali jeszcze poinformowani o planach Amerykanów, ale Waszyngton może je ogłosić podczas zaplanowanej na ten tydzień wideorozmowy z udziałem ministrów obrony.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA