fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Grodzki rozmawiał z Pelosi m.in. o fundamentach demokracji

Marta Marchlewska / Kancelaria Senatu
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki na lotnisku wojskowym w Krakowie-Balicach spotkał się z przebywającą z krótką wizytą w Polsce spikerką amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (Partia Demokratyczna). Tematem rozmów były m.in. relacje polsko-amerykańskie.

Nancy Pelosi zatrzymała się w Polsce w drodze na Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie.

W spotkaniu przewodniczącej Izby Reprezentantów z marszałkiem Senatu uczestniczyli dwaj senatorowie RP - przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i UE Bogdan Klich i jego zastępca Marcin Bosacki - oraz były ambasador Polski w USA Ryszard Schnepf.

W rozmowach po stronie amerykańskiej, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie wziął udziału kongresmen Eliot L. Engel (Partia Demokratyczna), który w niedawnym liście do prezydenta Andrzeja Dudy, napisanym wraz z Billem Keatingiem z Izby Reprezentantów, wyraził "głębokie zaniepokojenie" reformami sądownictwa w Polsce, które, stwierdził, nie respektują zasad niezawisłości sędziów i podziału władzy.

Kancelaria Senatu poinformowała, że po zakończeniu rozmów delegacji Grodzki i Pelosi rozmawiali w cztery oczy.

Po spotkaniu Tomasz Grodzki powiedział, że rozmowa obu stron, która miała charakter roboczy, dotyczyła m.in. "fundamentów demokracji" - w tym kontekście wymienił poszanowanie różnorodności ludzi i poglądów. Poruszono także temat relacji polsko-amerykańskich. Strona polska wyraziła zadowolenie ze zniesienia wiz do USA dla Polaków.

Marszałek mówił, że rozmowa z Nancy Pelosi nie była dialogiem mniejszego alianta z silnym aliantem, lecz rozmową ludzi dzielących podobne wartości - poszanowanie demokracji, praw człowieka, praworządności, godności każdej istoty ludzkiej oraz różnorodności poglądów.

"Podkreśliliśmy siłę i trwałość sojuszu naszych narodów opartego o wartości i fundamentalne zasady demokratyczne" - napisał na Twitterze Tomasz Grodzki, nazywając spotkanie z Pelosi "inspirującym i ważnym".

AFP

Wcześniej Nancy Pelosi wraz marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu zwiedziła były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Politycy oddali hołd ofiarom i złożyli wieńce pod Ścianą Straceń. Tomasz Grodzki napisał na Twitterze, że "w miejscu przemysłowego uśmiercania niewinnych, odartych z godności ludzi trudno znaleźć słowa oddające grozę tej tragedii". "Trzeba aktywnie działać aby nigdy więcej taki dramat się nie powtórzył" - podkreślił.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA