fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Grodzki dziękuje Komisji Weneckiej. "Dyskusja będzie ciekawsza"

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki podziękował Komisji Weneckiej za poważne podejście do sprawy nowelizacji ustaw sądowych.

O wydanie opinii zwrócił się marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Polityk poinformował, że opinia Komisji Weneckiej została zamieszczona w serwisie internetowym Senatu, "zgodnie z transparentnością".

- Dziękujemy komisji, że tak poważnie podeszła do tego ważnego dla naszego kraju zagadnienia - powiedział marszałek w rozmowie z dziennikarzami. Podkreślił, że dla niego najważniejsze jest, by z opinią zapoznali się senatorowie.

Wkrótce Senat ma wznowić pracę nad ustawami sądowymi. Grodzki wyraził przekonanie, że po opublikowaniu opinii Komisji Weneckiej dyskusja w izbie wyższej będzie "jeszcze bogatsza i jeszcze ciekawsza" i pozwoli "obiektywnie" podjąć ostateczne decyzje.

W opinii Komisja Wenecka stwierdziła, że niektóre z poprawek uchwalonych przez Sejm w grudniu "mogą być postrzegane jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa w Polsce". Według komisji, zapisy ustawy z grudnia 2019 r. ograniczają swobodę wypowiedzi i zrzeszania się sędziów oraz uniemożliwiają polskim sądom sprawdzanie, czy inne sądy w kraju są "niezależne lub bezstronne" na podstawie przepisów europejskich.

Zdaniem komisji, reforma ograniczyłaby udział sędziów w wymiarze sprawiedliwości, bowiem organy samorządu sędziowskiego są zastępowane, w ważnych sprawach, kolegiami prezesów sądów wyznaczonymi przez ministra sprawiedliwości.

Komisja zaleciła, by parlament nie wprowadzał nowych przepisów i znalazł inne rozwiązania. W zaleceniach znalazła się też propozycja rozpoczęcia wdrażania niektórych zaleceń zawartych w opinii z 2017 r., m.in. powrotu do wyboru 15 członków Krajowej Rady Sądownictwa nie przez parlament, lecz przez sędziów.

Źródło: 300 Polityka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA