fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sejm bez Piotrowicza i Sobeckiej. Z Figurską i Hartwich

Posłanka Bernadeta Krynicka podczas okupacji Sejmu przez niepełnosprawnych i ich opiekunów
Twitter/Marek Kacprzak
Stanisław Piotrowicz, Anna Sobecka, Tomasz Cimoszewicz - tych m.in. osób nie ma w nowym Sejmie. Jest za to Dominika Chorosińska, aktorka, która zasłynęła nieznajomością liczby posłów.

Wejście do Sejmu nie udało się Stanisławowi Piotrowiczowi.

Kontrowersyjny szef sejmowej komisji sprawiedliwości startował z 9. miejsca listy PiS w swoim okręgu. Zdobył co prawda 10 293 głosy, ale nie zapewniło mu to reelekcji.

Był posłem przez jedną kadencję, wcześniej, również jedną - senatorem.

Kto zasiądzie w nowym Sejmie

Oto senatorowie X kadencji

Nie będzie w Sejmie także Anny Sobeckiej - posłanki, która zasiadała w parlamencie przez 6 kadencji, od 1997 roku.  W okręgu toruńskim 6. miejsce i 9444 głosy nie zapewniły jej miejsca w sejmowej ławie.

Po jednej kadencji rozstają się z Sejmem tacy rozpoznawalni posłowie jak Zbigniew Gryglas, który po dostaniu się do parlamentu z listy .Nowoczesnej zmienił barwy partyjne i przeszedł do PiS. W niedzielnych wyborach, startując z warszawskiej listy z 7. miejsca zdobył 3944 głosy.

Po sejmowych korytarzach nie będzie już chodzić Bernadeta Krynicka - posłanka PiS, która zasłynęła dzięki symbolicznemu zdjęciu podczas protestu niepełnosprawnych. Startowała z 8. miejsca z listy PiS w okręgu białostockim. Uzyskała 9 328 głosów

Nie dostał się do parlamentu Tomasz Cimoszewicz i kończy swoją przygodę z Sejmem  na jednej kadencji. Startował z ostatniego miejsca -  28. - listy KO w okręgu białostockim. 6828 głosów nie wystarczyło do zdobycia mandatu.

W Sejmie znajdzie się za to aktorka Dominika Figurska-Chorosińska. W czasie kampanii wyborczej udzieliła wywiadu radiu ZET, w którym nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie, ilu posłów i senatorów zasiada w polskim parlamencie.

Chorosińska startowała w 20. okręgu, podwarszawskim, z ostatniego miejsca. Zdobyła ponad 9300 głosów.

Na Wiejskiej zobaczymy Iwonę Hartwich, uwiecznioną na słynnym już zdjęciu wraz ze wspomniana posłanką PiS Bernadetą Krynicką. Przywódczyni  strajku opiekunów osób niepełnosprawnych, tak jak i inne osoby biorące w nim udział,  teoretycznie ma zakaz wstępu do Sejmu, nałożony na nią przez ówczesnego marszałka Marka Kuchcińskiego. Zakaz miał obowiązywać do 2020 roku, zniesiony nie został.

Hartwich startowała z trzeciego miejsca listy KO w okręgu toruńsko-włocławskim. Zdobyła 10 865 głosów i był to czwarty wynik. 

Źródło: TVN24, Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA