fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Turcja ostrzega USA: Podejmiemy kroki odwetowe

AFP
Turcja odpowie na "nieakceptowalne zagrożenie sankcjami USA", o których mówi się w związku z zakupem przez Ankarę - wbrew woli Waszyngtonu - rosyjskich systemów rakietowych S-400 - zapowiedział szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu. Zdaniem tureckiego ministra prezydent Donald Trump chciałby jednak uniknąć nałożenia sankcji na Turcję.

Nieco ponad tydzień temu Rosja rozpoczęła dostawy systemów rakietowych S-400 do Turcji, na co USA odpowiedziały usunięciem swojego sojusznika w NATO z programu w ramach którego do Turcji miały trafić myśliwce piątej generacji F-35.

Wcześniej Waszyngton wielokrotnie ostrzegał, że S-400 będą niekompatybilne z systemami uzbrojenia państw NATO i w związku z tym Turcja powinna odstąpić od ich zakupu, ponieważ w innym przypadku kontrakt na dostawy do Turcji myśliwców F-35 będzie zagrożony.

Turcja odpowiadała jednak, że wybór systemów uzbrojenia dla tureckiej armii jest suwerennym prawem władz kraju. Ankara ostrzegała też, że jeżeli nie będzie mogła kupić F-35 od USA, wówczas poszuka innego dostawcy myśliwców (mówi się o rosyjskich Su-35).

- Jeśli USA będą podejmowały konfrontacyjne działania wobec nas, sięgniemy po środki odwetowe. To nie są tylko groźby, czy blef - oświadczył Cavusoglu.

- Nie jesteśmy krajem, który ugnie się przed okazującymi złość wobec Turcji - dodał szef tureckiego MSZ.

Jednocześnie Cavusoglu stwierdził, że prezydent Trump "nie chce nałożyć sankcji na Turcję i sam wielokrotnie mówił, że jego administracja i poprzednie administracje są odpowiedzialne za to, że Turcja nie mogła kupić systemów Patriot". - To jest prawda - zaznaczył szef tureckiego MSZ.

W ubiegłym tygodniu USA ogłosiły, że rozpoczynają proces usuwania Turcji z programu F-35.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA