fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Turcja kupiła S-400. USA: Niech ich nie używa

AFP
USA chcą, by kupione przez Turcję systemy rakietowe S-400 nie osiągnęły pełnych zdolności operacyjnych - powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie z Bloombergiem.

Pompeo w rozmowie z Bloombergiem przyznał, że możliwe są sankcje wobec Turcji w związku z zakupem rosyjskich systemów rakietowych. Dodał, że USA chciałyby, aby już dostarczone Turcji systemy S-400 "nie uzyskały zdolności operacyjnej".

- To nasz cel - stwierdził Pompeo.

- To mówiliśmy Turkom od miesięcy. Powiedzieliśmy im, że (S-400) są po prostu niekompatybilne z F-35 - dodał sekretarz stanu USA.

Donald Trump miał powiedzieć republikańskim senatorom na zamkniętym spotkaniu w Białym Domu, że nie jest zwolennikiem nałożenia kar na Turcję za pozyskanie S-400.

W związku z dostarczeniem przez Rosję pierwszej partii S-400 Turcji, USA zdecydowały o usunięciu Turcji z programu dostarczania F-35.

Turcja wielokrotnie podkreślała, że wybór systemów uzbrojenia jest jej suwerennym prawem. Ankara podkreśla przy tym, że nie wyklucza kupienia w przyszłości amerykańskich Patriotów.

Pompeo w rozmowie z Bloombergiem stwierdził, ze aktywacja przez Turcję systemów S-400 jest nieakceptowalne.

Rosja rozpoczęła dostawy S-400 Turcji 12 lipca. Dostawy będą trwały do kwietnia 2020 roku.

Źródło: Bloomberg
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA