fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

USA oficjalnie zwracają się do Wielkiej Brytanii o ekstradycję Assange'a

AFP
Departament Sprawiedliwości USA formalnie poprosił Wielką Brytanię o ekstradycję założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a do Stanów Zjednoczonych

Wniosek trafił do Wielkiej Brytanii w ubiegłym tygodniu, krótko przed upływem ustawowego terminu. Amerykanie mieli 60 dni od dnia aresztowania na przesłanie takiego wniosku.

Założyciel WikiLeaks oskarżony jest w Stanach Zjednoczonych m.in. o spiskowanie w celu zdobycia dostępu do komputerów z tajnymi danymi rządowymi. W USA śledczy zamierzają mu postawić także 17 innych zarzutów.

Czytaj także: Ekspert ONZ: Assange poddawany psychologicznym torturom

Assange przebywał w ambasadzie Ekwadoru od 2012 roku. Ekwador udzielił mu azylu, aby uchronić go przed ekstradycją do Szwecji, gdzie miałby zostać przesłuchany w sprawie oskarżeń o gwałt. Assange podkreślał, że jest w tej sprawie niewinny.

Mimo że śledztwo ws. domniemanego gwałtu zostało w Szwecji zamknięte, Assange obawiał się, że po opuszczeniu ambasady Ekwadoru zostanie aresztowany i wydany USA. W Stanach Zjednoczonych może odpowiadać za ujawnienie przez jego portal WikiLeaks niejawnych informacji pochodzących z zasobów USA.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA