fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Ekspert ONZ: Assange poddawany psychologicznym torturom

AFP
Sprawozdawca ONZ ds. tortur Nils Melzer uważa, że nie powinno się dopuścić do ekstradycji założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a do Stanów Zjednoczonych, ponieważ czekałby tam na niego "upolityczniony proces pokazowy".

Ekspert ONZ 9 maja odwiedził Assange'a w londyńskim więzieniu o zaostrzonym rygorze. Towarzyszyli mu dwaj eksperci w dziedzinie medycyny. 

Nils Melzer powiedział później, że Assange jest pod silnym stresem i nie jest w stanie poradzić sobie ze swoją złożoną sytuacją prawną.

- Stwierdziliśmy, ze pan Assange wykazuje wszystkie objawy osoby, która przez długi czas była narażona na tortury psychiczne. Psychiatra, który mi towarzyszył, powiedział, że jego stan zdrowia jest krytyczny - powiedział Melzer.

- Rozumiem, że jest obecnie hospitalizowany i nie może stanąć przed sądem - dodał.

Assange z powodu swojego stanu zdrowia nie mógł pojawić się wczoraj na przesłuchaniu w sprawie wniosku o ekstradycję do Stanów Zjednoczonych. 

- Pan Assange przez kilka lat był celowo narażany na ostre formy okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania. Skumulowane skutki można opisać jako psychiczne tortury - uważa Melzer.

Assange przebywał w ambasadzie Ekwadoru od 2012 roku. Ekwador udzielił mu azylu, aby uchronić go przed ekstradycją do Szwecji, gdzie miałby zostać przesłuchany w sprawie oskarżeń o gwałt. Assange podkreślał, że jest w tej sprawie niewinny.

Mimo że śledztwo ws. domniemanego gwałtu zostało w Szwecji zamknięte, Assange obawiał się, że po opuszczeniu ambasady Ekwadoru zostanie aresztowany i wydany USA. W Stanach Zjednoczonych może odpowiadać za ujawnienie przez jego portal WikiLeaks niejawnych informacji pochodzących z zasobów USA.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA